11.02.2015 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silný dolár stlačil zisk koncernu Mondelez o 72 %

Americká potravinárska spoločnosť Mondelez International oznámila za 4. kvartál minulého roka prudký medziročný pokles čistého zisku, čo je najmä dôsledok nepriaznivých kurzových vplyvov. Tie sa podieľali na poklese tržieb spoločnosti vo všetkých kľúčových regiónoch. Napriek tomu sa hodnota akcií firmy mierne zvýšila, nakoľko v prípade upraveného zisku spoločnosť prekonala odhady trhov. Informoval o tom portál RTTNews.

DEERFIELD. Mondelez uviedol, že čistý zisk za posledné tri mesiace 2014 dosiahol 500 miliónov USD (441,93 milióna eur) oproti 1,77 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka. Medziročne to znamená pokles približne o 72 %.

Dôvodom bol najmä rast kurzu dolára. Posilňovanie americkej meny je pre Mondelez vždy nepriaznivou správou, nakoľko spoločnosť až 80 % tržieb realizuje v iných menách. Upravený zisk, teda bez započítania mimoriadnych položiek, však predstavoval na akciu 0,47 USD, pričom analytici očakávali tento zisk len na úrovni 0,43 USD/akcia.

Analytici zvyčajne sledujú zisk bez započítania mimoriadnych položiek. Čisté tržby klesli o 7 % na 8,83 miliardy USD z 9,49 miliardy USD vo 4. kvartáli 2013. V tomto ukazovateli tak Mondelez zaostal za očakávaniami trhov, ktoré predpokladali, že tržby sa znížia na 8,88 miliardy USD.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down