26.03.2024 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SIP pridáva novinky do krmovinárskeho programu

Na veľtrhu Agritechnica ukázala slovinská spoločnosť SIP svoje nové prírastky do svojho krmovinárskeho programu. Disc HD 1100 D FS s pracovným záberom až 11,08 m je doteraz najväčším „motýľom“ s kondicionérom od slovinského výrobcu SIP. Pri ňom však inovácie nekončia, keďže slovinský výrobca predstavil aj niekoľko nových zhrňovačov.

Žací stroj Disc HD 1100 D FS (s pracovným záberom od 10,5 do 11,08 m) je jedným z dvoch nových modelov v produktovom portfóliu výrobcu. Druhou novinkou je Disc HD 1000 D FS (9,20-10,20 m). Nové žacie stroje sú schopné pokosiť až 18,5 ha/h, resp. 20 ha/h a oba sú vybavené oceľovými prstovými kondicionérmi.

Nový žací stroj môže byť vybavený aj priečnymi dopravníkovými pásmi, ktoré umožňujú spájanie riadkov. Použitím pásových dopravníkov možno kosenie, úpravu a prípravu riadkov vykonať v jednom prejazde.

515 mm bočného posuvu žacej lišty na každej kose zaisťuje pomerne veľký presah pri práci na svahoch a v rohoch poľa, pričom hydropneumatický systém odpruženia vedie podľa výrobcu k výraznému zníženiu opotrebovania žacej lišty a nákladov na pohonné hmoty. Vďaka najnovšej konštrukcii žacej lišty, ktorá sa vyznačuje aerodynamickejším tvarom lyžín a žacích kotúčov, sa znižujú vibrácie, ako aj hromadenie rezaného materiálu v oblasti žacej lišty, čo prispieva k zlepšeniu účinnosti rezu.

Rovnomerný tok hmoty produkovaný diskami s priemerom 409 mm na 16-diskovej žacej lište by mal ďalej znižovať spotrebu energie/paliva a novonavrhnutá aerodynamická žacia lišta zabraňuje hromadeniu rezaného materiálu. Každý rezací disk je vybavený bezpečnostným systémom pohonu alebo DDSS. Tento dizajn ochrany disku je založený na zavedenom koncepte ochrany pomocou strižných kolíkov integrovaných do dvojitej príruby. Pre zvýšenie životnosti žacieho stroja je spojenie žacej lišty s nosným rámom vybavené kombináciou dvojitých tlmičov na vnútornej aj vonkajšej strane. Tieto tlmiče účinne absorbujú vibrácie a vysoké dynamické zaťaženie, zabraňujú praskaniu materiálu a predlžujú celkovú životnosť stroja.

Medzi ďalšie pozoruhodné vlastnosti tohto stroja patrí systém včasných výstrah na anomálie hnacej sústavy. Tento systém, nazývaný OMS (Overload Monitoring System), upozorňuje obsluhu stroja na pokles rýchlosti otáčok kdekoľvek pozdĺž hnacej sústavy prostredníctvom ovládacej skrinky v kabíne.

Požiadavky na výkon traktora sa pohybujú na úrovni 132 kW (180 k) pre Disc HD 1000 FS a 162 kW (220 k) pre Disc HD 1000 FS BC a Disc HD 1100 FS. Disc HD 1000 FS BC bol predstavený na veľtrhu Agritechnica 2023. Ďalšie predstavenie stroja prebehne na regionálnych veľtrhoch a stroje budú k dispozícii už počas tejto sezóny.

Nové zhrňovače

Slovinský výrobca pridáva do svojho krmovinárskeho programu aj dva nové dvojrotorové zhrňovače Star so stredovým ukladaním riadku - R 870|26 TC a R 930|28 TC. Maximálne pracovné zábery sú v prípade týchto zhrňovačov 8,6 m, resp. 9,3 m. Model R 930|28 TC dopĺňa rad, ktorý zahŕňa aj Star 1000|30 T, najväčší dvojrotorový zhrňovač v rade, a má dosiahnuť výkonnosť okolo 13 ha/h.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down