31.08.2020 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Široká ponuka krmovín, tráv, ďatelinovín a medziplodín

Česká spoločnosť SEED SERVICE s.r.o. na 9. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila širokú ponuku odrôd a zmesí tráv, ďatelinovín, obilnín pre kŕmene využitie ako je ovos, raž a pohánka, ďalej strukovín a olejnín, taktiež silážne a zrnové ciroky, rôzne druhy medziplodín, zmesi pre „Greening“, atď.

Predstavenia expozície spoločnosti v Dvoroch nad Žitavou sa zhostili: Milan Děd, konateľ spoločnosti SEED SERVICE, Eduard Zelenka, zástupca novovzniknutej pobočky spoločnosti SEED SERVICE na Slovensku, Marek Podrábský, agronóm spoločnosti SEED SERVICE a  Dr. Žilčay zo spoločnosti Lindax, ktorá je významným obchodným partnerom spoločnosti na Slovensku.

Olejniny, strukoviny, medziplodiny

„Spoločnosť SEED SERVICE sa zaoberá rozmnožovaním osív plodín, predovšetkým tráv, ďatelinovín, jednoročných krmovín, ako je napr. kŕmna raž, rôznych druhov strukovín, napr. lupiny úzkolistej, hrachu jarného a ozimného, pelušky, bôbu, viky, taktiež olejnín, ako je reďkev olejná, ľan siaty, a ďalších. Veľkú časť nášho portfólia tvoria rôzne zmesi medziplodín pre „Greening“ a zmesi využívané pre biopásy do polí, vinohradov, atď. V ponuke máme naozaj veľké množstvo krmovín,“ povedal v úvode prehliadky pokusu M. Podrábský. Zdôraznil, že poľnohospodári na Slovensku, hlavne na juhu, poznajú spoločnosť SEED SERVICE ako propagátorov suchovzdorných plodín akým je cirok. Aktuálne portfólio spoločnosti rozšírili o mohár, ale aj o ďalšie viac-menej známe druhy plodín, ktoré predstavili v rámci expozície spoločnosti v Dvoroch nad Žitavou.

Prehliadku odštartovala reďkev olejná, podľa M. Podrábskeho - kráľovná medziplodín. Odroda reďkvy olejnej - Karakter sa vyznačuje silným nematocídnym účinkom, t. j. dokáže likvidovať pomerne široké spektrum háďatiek a to nielen repné, ale aj druhy škodiace v zelenine. Veľmi rýchlo rastie, pričom koreňom rozrušuje zhutnené vrstvy pôdy. Druhou, často pestovanou plodinou je horčica, ktorá podobne ako reďkev olejná, rýchlo rastie, prekoreňuje pôdu a výborne viaže živiny. Zmesi medziplodín ideálne dopĺňa facélia vratičolistá, konkrétne v pokuse predstavená odroda Boratus, poskytujúca vysokú úrodu nadzemnej a podzemnej hmoty, pričom pôdu zanecháva vo veľmi dobrom štruktúrnom stave.

Zo strukovín zaujala lupina úzkolistá - odroda Boregine. Ako uviedol zástupca spoločnosti, je to plodina, ktorá sa najčastejšie pestuje v podhorských a horských výrobných oblastiach. Znáša kyslé pôdy. Zberá sa zrno, ktoré je veľmi dobrou proteínovou náhradou sóje do šrotov.

Zmesi, trávy a ďatelinoviny

Zmesi „Medonosný úhor“ v rámci „Greeningu“ pozostávajúcej zo štyroch jednoročných druhov plodín v čase prehliadky pokusu dominovala horčica. „Takéto zmesi majú využitie z pohľadu opeľovačov a ich stabilizácie v krajine a teda zlepšenia biodiverzity prostredia,“ uviedol k ich významu M. Podrábský.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down