10.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných sa rozšíril do deviateho okresu

Počas 16 mesiacov prítomnosti afrického moru ošípaných (AMO) na území SR sa nákaza rozšírila v poradí už do deviateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou a Prešov pribudol okres Bardejov.

BRATISLAVA. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík s tým, že celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 342 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene bol 4. novembra tohto roka potvrdený pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území katastra obce Nižné Raslavice v Bardejovskom okrese. Ide o prvé potvrdenia výskytu nákazy v danej oblasti.
"Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Bardejov vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, respektíve zabezpečiť jej spomalenie," priblížil Hrežík.
Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci podľa MPRV zareagovali zodpovedne. Agrorezort umožnil poľovníkom loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek. Hovorca dodal, že sa uskutočňuje aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále vyšetrujú odovzdané vzorky.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down