25.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia a choroby strukovín v máji

Najvážnejším škodcom je na hrachu voška hrachová. Bezkrídla živorodá samička meria 3,5 - 5,5 milimetra, má zelenú, niekedy červenkastú farbu. Je to najväčšia voška škodiaca na poľných plodinách.

signalizačná správa

Škodí vyciciavaním štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Cicanie znižuje úrodu. Vyskytuje sa hniezdovito, preto je vhodné lokálne ošetrenie. Hľadať ju treba v rastových vrcholoch ukrytú medzi listami. Prezimuje vo forme vajíčok na viacročných bôbovitých rastlinách, ale môžu prezimovať aj dospelé vošky. Prelet z primárnych hostiteľov býva obyčajne v máji, tento rok je vegetácia skoršia, môžeme očakávať prelet začiatkom mája. Voška hrachová napáda množstvo bôbovitých, najmä lucernu a hrach. Na sekundárnom hostiteľovi má 4 až 6 generácií. Chladné dažde a vietor znižujú populáciu vošiek. Prah škodlivosti je 3 až 5 jedincov na jednu rastlinu.

Ochrana porastov

Autorizované sú prípravky na báze cypermethrinu aj na húsenice mory gama a listárika čiarkovaného, okrem hrachu aj do fazule a lupiny a proti obaľovačovi hrachovému v hrachu a fazuli. Proti voškám sú prípravky na báze gamma-cyhalothrinu aj proti zrniarke hrachovej, lambda-cyhalothrin tiež na listárika a obaľovača hrachového aj v bôbe, cypermethrin + chlorpyrifos, deltamethrin aj proti listárikovi a vo fazuli aj proti húseniciam, na báze thialoclopridu, alebo špecialista na vošky pirimicarb aj vo fazuli na zrno. Len na listárika čiarkovaného je povolený zeta-cypermethrin. Na menej významné použitie proti voškám v hrachu je povolená aj kombinácia detamethrin + thiacloprid.

Strapky a vošky

Koncom mája vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Je to drobný čiarkovitý hmyz veľkosti 1,4 až 1,8 milimetra s obrvenými krídlami. Má jednu generáciu do roka. Škodí na hrachu, fazuli, bôbe, šošovici, sóji a ďalších druhoch z čeľade vikovitých. Vyhovujú jej suché lokality.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down