09.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia a choroby strukovín v máji

Najvážnejším škodcom je na hrachu voška hrachová. Bezkrídla živorodá samička meria 3,5 - 5,5 milimetra, má zelenú, niekedy červenkastú farbu. Je to najväčšia voška škodiaca na poľných plodinách.

signalizačná správa

Voška hrachová škodí vyciciavaním štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Cicanie znižuje úrodu. Vyskytuje sa hniezdovito, preto je vhodné lokálne ošetrenie. Hľadať ju treba v rastových vrcholoch ukrytú medzi listami. Prezimuje vo forme vajíčok na viacročných bôbovitých rastlinách, ale môžu prezimovať aj dospelé vošky. Prelet z primárnych hostiteľov býva obyčajne v máji, tento rok je vegetácia skoršia, môžeme očakávať prelet začiatkom mája. Voška hrachová napáda množstvo bôbovitých, najmä lucernu a hrach. Na sekundárnom hostiteľovi má 4 až 6 generácií. Chladné dažde a vietor znižujú populáciu vošiek. Prah škodlivosti je 3 až 5 jedincov na jednu rastlinu.

Autorizované sú prípravky na báze cypermethrinu, gamma-cyhalothrinu, lambda-cyhalothrinu, cypermethrinu + chlorpyrifosu, thialoclopridu alebo pirimicarbu.

Strapka hrachová, roztočec chmeľový

Koncom mája vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Je to drobný čiarkovitý hmyz veľkosti 1,4 - 1,8 milimetra s obrvenými krídlami. Má jednu generáciu do roka. Škodí na hrachu, fazuli, bôbe, šošovici, sóji a ďalších druhoch. Vyhovujú jej suché lokality. Vlhké daždivé počasie môže obmedziť množstvo strapiek. V dôsledku cicania sa deformujú stonky a vegetačné vrcholy, môžu zasychať a opadávať kvety, poškodené listy majú striebristé škvrny a deformujú sa. Na hrachu je orientačné kritické číslo 20 vajíčok, alebo vyliahnutých lariev na 10 kvetných pukov.

Autorizované sú prípravky len do bôbu na báze deltamethrinu, alpha-cypermethrinu a na báze tau-fluvalinate. V bôbe na zrno je povolený alpha-cypermethrinlambda-cyhalothrin.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down