04.12.2014 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škody, spôsobené zverou a šelmami, stále rastú

Škody spôsobené v poľnohospodárstve poľovnou zverou a veľkými šelmami neustále narastajú. Roľníci logicky volajú po účinných riešeniach vrátane zvýšeného odstrelu premnožených zvierat.

BRATISLAVA. Ochrancovia prírody však na druhej strane zvyčajne spochybňujú tvrdenia o ich prehnane vysokých počtoch a kritizujú rôzne opatrenia, ktoré sa v tomto smere prijímajú. Príkladom je nedávno povolený mimoriadny odstrel 80 vlkov, ktorý považujú za nesprávny a neprimeraný. Informoval tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.
      SPPK sa podľa neho v tejto problematike angažuje už dlhšie. "Významným krokom bolo zorganizovanie konferencie v októbri tohto roka v Banskej Bystrici, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia všetkých zainteresovaných strán. Vyplynulo z nej, že kľúčové je zreálnenie počtov zveri a ich efektívne usmerňovanie prostredníctvom lovu. Toto všetko by sa mohlo robiť aj na základe momentálne platnej legislatívy, ale prax potvrdzuje, že to tak nie je a poľovná zver sa jednoducho premnožila," zdôraznil.
      V poradí tretia koncepcia rozvoja poľovníctva, ktorú v roku 1993 vypracoval Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene, prijala podľa Nemca vo vzťahu ku škodám spôsobených zverou na lesných porastoch zámer znížiť jarné stavy jelenej zveri na približne 20.000 jedincov, danielej na 3700 kusov, muflonej na 4000 a diviačej na 9900 kusov.
      Tento zámer sa však podľa tlačového hovorcu SPPK nepodarilo realizovať, v dôsledku čoho sa jarné kmeňové stavy raticovej zveri od roku 2000 podstatne zvyšovali. V prípade jelenej zveri prišlo k ich nárastu o 74 %, u danielej o 125 %, muflonej o 96 %, srnčej o 48 % a diviačej o 58 %. Zároveň sa zvyšovali aj normované kmeňové stavy raticovej zveri. Pokiaľ ide o šelmy, v porovnaní s rokom 2000 stúpli počty medveďov o 40 %, divých mačiek o 138 %, rysov o 65 % a vlkov o 60 %. "Takýto vývoj musí byť logicky spojený so zvyšovaním škôd na poľnohospodárskych plodinách a hospodárskych zvieratách," podčiarkol.
      V každom prípade však bude podľa neho dôležité najmä reálne vykazovať počty zvierat a v nadväznosti na to objektivizovať plány jej lovu. Podľa SPPK by sa na tom mohli a mali podieľať nielen užívatelia poľovných revírov, ale aj samotní poľnohospodári. V súvislosti so škodami spôsobovanými veľkými chránenými šelmami, predovšetkým medveďmi a vlkmi, je potrebné zvážiť možnosť prevencie prostredníctvom riadenej regulácie stavov, ktorej by mal predchádzať dôsledný monitoring počtov zveri.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down