22.06.2018 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školenie predajcov pneumatík priamo na farme

V obci Kamenica sa konalo školenie predajcov pneumatík pod vedením Ivana Kamenského z firmy Bridgestone Slovensko s.r.o. V krásnom prostredí farmy Kamenica na úpätí Čerhovského pohoria, kde hospodári súkromný poľnohospodár Ing. Peter Angelovič, sa stretli obchodný manager a predajcovia spoločnosti Mikona so zástupcom výrobcu pneumatík Bridgestone.

V úvode školenia predstavil svoju farmu Ing. Peter Angelovič. Farma sa nachádza pod zrúcaninou hradu Kamenica. Začiatky novodobej farmy siahajú do roku 2003, kedy vznikla na základoch bývalého štátneho majetku Lipany. V tomto roku nakúpil pán Angelovič 250 kusov „vyradených“ oviec ako investíciu z príspevku na dôchodok z armády, v ktorej pôsobil. „Momentálne som členom predstavenstva chovateľov oviec, avšak každému mladému farmárovi radím, aby nikdy nenakupoval pri svojich začiatkoch „vyradené“ ovce. Väčšinou majú totiž tieto ovce zdravotné problémy, čiže naše začiatky boli ťažké. Počiatočná stratégia Ing. Petra Angeloviča bola založená na predaji oviec na mäso pre taliansky trh. Táto cesta sa ukázala ako nesprávna a preto sa pán Angelovič spolu so svojou polovičkou rozhodli, že budú chovať ovce na mlieko a vyrábať z neho aj vlastné produkty. „Prvým plemenom, ktoré sme začali chovať bola Cigája,“ spomína na svoje začiatky Ing. Angelovič a pokračuje: „Postupným krížením s plemenom Lacaune sme sa dostali ku krížencom. Momentálne máme v stáde 40 % - né zastúpenie Slovenských dojných oviec. Celkovo chováme v súčasnosti na farme 950 kusov oviec.“ Pôvodne postavená predajňa z dvora sa časom zmenila na kolibu. „Pri našom podnikaní nás trh usmernil tak, že sme si zaobstarali aj hovädzí dobytok a ošípané. V našej kolibe teda pripravujeme aj jedlá z mäsa vlastnej produkcie,“ vysvetlil Ing. Angelovič.

Pneumatiky so špeciálnou konštrukciou

Ivan Kamenský na začiatku školenia uviedol, že na trhu sú dnes pre mobilné energetické prostriedky a samochodné stroje dostupné tri druhy pneumatík. Jedná sa o bežné - štandardné pneumatiky, pneumatiky s technológiou IF (zvýšená flexia) a pneumatiky s technológiou VF (extra zvýšená flexia).

„Pneumatiky IF majú o 20 % vyššiu nosnosť ako štandardné pneumatiky. Pneumatika VF má však nosnosť o 40% vyššiu, ako štandardná pneumatika a môže sa hustiť na veľmi nízky pracovný  tlak – len na 0,6- 0,8 bar. Vďaka špeciálnej konštrukcii pätky, kostry a bočnice zaisťuje táto technológia vyššiu nosnosť a pružnosť pneumatiky,“ uviedol Ivan Kamenský. Pneumatiky s technológiou VF pri nižšom hustiacom tlaku rozkladajú váhu stroja pomocou väčšieho odtlačku pneumatiky na väčšiu plochu pôdy, čím dochádza k znižovaniu negatívnych vplyvov vytváraných poľnohospodárskymi pneumatikami. Ďalšími pozitívnymi vlastnosťami, ktoré táto technológia prináša je nižšie utláčanie pôdy, lepší záber (trakcia), menší preklz pri práci s ťažkým širokozáberovým náradím na základe  testov (až do 5 %). Menší preklz má samozrejme pozitívny vplyv aj na znižovanie spotreby pohonných hmôt pri práci stroja.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 25

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down