02.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Školu postavili na solídnom fundamente

Stredná odborná škola záhradnícka so sídlom v Piešťanoch bola založená v pamätnom roku 1968. V súčasnosti v tejto ustanovizni "beží" už 45 školský rok. Škola vždy mala v očiach odbornej i laickej verejnosti dobrý zvuk. A i dnes sa má čím pochváliť.

PIEŠŤANY. Aj preto sme sa dohodli na stretnutí s Ing. Evou Stručkovou, riaditeľkou Strednej odbornej školy záhradníckej (SOŠZ) so sídlom v Piešťanoch. "Na našej škole v súčasnosti v štyroch ročníkoch a v šiestich triedach študuje 130 žiakov," hovorí Ing. Eva Stručková. Mimochodom, aj ona je absolventkou piešťanskej záhradníckej školy. Po absolvovaní štúdia v Piešťanoch si následne vybrala vysokoškolské štúdium, ktoré absolvovala na Záhradníckej fakulte Mendelovej univerzity Brno.

Inžinierka E. Stručková podotýka, že ona sama v tomto smere nie je ojedinelým prípadom. Najlepší absolventi piešťanskej záhradníckej školy si často ako ďalšiu "profesionálnu dráhu" volia pokračovanie vo vysokoškolskom štúdiu. Ďalšou pozitívnou črtou v existencii a v pôsobení školy je skutočnosť, že jej lavice drali už celé dynastie budúcich záhradníkov.

"Máme žiakov, ktorým tu študovali nielen ich rodičia, ale dokonca aj starí rodičia," s dávkou oprávnenej hrdosti konštatuje riaditeľka piešťanskej SOŠZ. A potom v rozhovore prejdeme k problémom.

 

Priali by si viac záujemcov

 

Piešťanskú školu trápi to, čo mnohé jej "kolegyne" na Slovensku - nedostatok záujemcov o štúdium. "Ešte v roku 2007 sme na škole mali aj 300 žiakov," spomína riaditeľka. Keď analyzujeme príčiny "zosuvu", na prvom mieste spomína demografický pokles - menej žiakov vychádza už zo základných škôl. A o ich priazeň sa uchádza až príliš veľa stredných škôl. Dokonca aj s totožným alebo s veľmi príbuzným zameraním.

"Pred niekoľkými rokmi boli na Slovensku len dve stredné školy s maturitou s našim zameraním," hovorí Ing. E. Stručková. Takéto školy sa nachádzali v Malinove pri Bratislave a v Piešťanoch. Potom sa situácia radikálne zmenila.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down