14.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skúsenosti z praxe potvrdili očakávania

„Udržateľnosť poľnohospodárskej výroby je dôležitým faktorom v riadení modernej poľnohospodárskej spoločnosti. Posun ochrany z aplikácie na list k aplikácii na osivo, znamená, že nie je potrebné vykonávať dodatočný postrek fungicídom. Vďaka tomu môžu pestovatelia účinne využiť obmedzené zdroje.“

Uviedol Ing. Miroslav Demo, zástupca spoločnosti BASF počas odbornej konferencie v Nitre a zhodnotil dvojročné skúsenosti s používaním prípravku Systiva® – prvého nefoliárneho fungicídu určeného na ochranu osiva a listov.

Podľa zástupcu spoločnosti predstavuje nový trend v systéme fungicídnej ochrany jačmeňa a pšenice s účinnou ochranou porastov už od začiatku vegetácie. Aplikuje sa spolu s moridlom na osivo, pričom pôsobí na listové choroby jačmeňa a pšenice približne do štádia BBCH 37 až 39 v závislosti od infekčného tlaku. Zvlášť v ochrane pšenice ozimnej má ošetrenie Systivou® svoje opodstatnenie, pre výskyt chorôb počas teplotne nadpriemerných jesení v posledných rokoch.

V prípravku obsiahnutá účinná látka Xemium® zo skupiny karboxamidov (SDHI) sa vyznačuje vysokou mobilitou, t. j. z osiva sa dostane až do zelených častí  rastliny a môže ich tak chrániť proti hubovým chorobám. M. Demo zdôraznil, že okrem fungicídneho účinku, Systiva® v rastlinách spúšťa aj významné fyziologické efekty, napr. zníženie stresu rastlín z nepriaznivých vplyvov prostredia vďaka lepšej absorbcii vody a živín z pôdy. V jarnom jačmeni sa aplikuje v dávke 0,75 litra na hektár a v ozimných obilninách - pšenici a jačmeni, v dávke 1,5 litra na hektár.

Výsledky pokusov

M. Demo informoval o výsledkoch pokusov, konkrétne z lokality Všestary (ČR) v odrodovom pokuse s jarným jačmeňom, vo variante s aplikáciou Systivy® bol v roku 2018 zaznamenaný priemerný nárast úrody o 5,1 percenta a v roku 2019 o 4,2 percenta. V pokuse v Piešťanoch vo variante so Systivou® a ďalšieho fungicídu Osiris®Top - aplikovaného proti klasovým chorobám, bolo zaznamenané úrodové navýšenie o 15 percent v porovnaní s neošetrenou kontrolou. V poloprevádzkovom pokuse (2018 a 2019) v pšenici ozimnej lokalita Cestice na východnom Slovensku, v prípade ošetrenia Systivou zaznamenali v priemere o 8 percent vyššiu úrodu v porovnaní s neošetrenou parcelou. Podľa zástupcu spoločnosti výsledky dosiahnuté v pokusoch a v pestovateľskej praxi hovoria jednoznačne v prospech ochrany porastov už od skorých rastových štádií s dôrazom na preventívne zásahy proti chorobám.

Ochrana obilnín pre rok 2020

V rámci herbicídnej ochrany obilnín z ponuky BASF jej zástupca Ing. Štefan Šimonka odporúča Biathlon® 4D - určený na ničenie dvojklíčnolistových burín vrátane lipkavca a pichliača, aj v prípade ak sú buriny prerastené. Veľkou výhodou Biathlonu® 4D je široké aplikačné okno, t. j. môže sa použiť od tretieho listu až do vytvorenia zástavového listu v dávke 50 gramov na hektár. Navyše úplne bez problémov účinkuje aj pri nízkych teplotách - už od 3°C. Aplikáciu odporúča spolu so zmáčadlom Dash®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down