02.09.2019 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sladovnícky poľný deň s ponukou odrôd jarného jačmeňa

Sladovnícky jačmeň je na Slovensku jednou z najvýznamnejších poľnohospodárskych plodín. Po pšenici mu patrí druhé miesto. Zohráva významnú úlohu v súčasnej ekonomickej situácii poľnohospodárskych podnikov, za čím je dlhá tradícia pestovania podporená skúsenosťami slovenských pestovateľov, ako aj dobrá pozícia slovenských sladovní na zahraničných trhoch.

V rámci Sladovníckeho poľného dňa v Trebaticiach predstavili osivárske spoločnosti tie najlepšie, resp. najzaujímavejšie odrody sladovníckeho jarného jačmeňa vrátane noviniek.

Jačmene s benefitmi

Kolekciu odrôd jarných sladovníckych jačmeňov z portfólia spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals predstavil Ing. Radim Korhoň, šľachtiteľ jarného jačmeňa z Hrubčíc (ČR). Najhorúcejšia novinka Tango s výberovou sladovníckou kvalitou disponuje dobrou odolnosťou proti poliehaniu, veľmi dobrým zdravotným stavom (zabudovaný gén Mlo) - je odolná proti múčnatke. V štátnych odrodových skúškach nielen na Slovensku, ale aj v ČR, dosiahla najvyššie hodnotenie kvality USK 9, extrakt na úrovni 83,3 percenta, stupeň prekvasenia 83,2 percenta. V máji v tomto roku bola zaradená na Zelenú listinu spoločnosti Heineken, aktuálne je skúšaná spoločnosťou Lycos – Trnavské Sladovne. Z anglického šľachtenia vzišla odroda Odyssey, ktorá  bola úspešne odskúšaná komisiou pre výrobu piva a sladu vo Francúzsku a v Anglicku. Je zaradená na Zelenej listine spoločnosti Heineken. Zo sledovaných parametrov zaujme vysokým extraktom sladu (83,1 percenta), podielom predného zrna je na úrovni 97 percent, taktiež dosahuje vysokú HTZ až 51 gramov, USK 7,3 bodu. Overture s výberovou sladovníckou kvalitou je zaradená  na Zelenej listine Heineken, je vykupovaná spoločnosťami Lycos – Trnavské sladovne, Plzeňský Prazdroj Slovensko, Sladovňami v Michalovciach a Leviciach. Podiel predného zrna je na úrovni 97 percent, HTZ na úrovni 49 gramov. Má výbornú odolnosť proti hnedej škvrnitosti a hrdzi jačmennej. Je to odroda s vysokým stupňom prekvasenia (82,7 percenta) a vysokým extraktom v sušine sladu (83,9 percenta). „V tomto roku podľa množiteľských plôch je najpestovanejšou odrodou sladovníckeho jačmeňa na Slovensku. V ČR je na treťom mieste pre špecifiká miestneho trhu,“ uviedol R. Korhoň. V porovnaní s odrodou Odyssey má Overture o niečo vyššiu kvalitu, avšak Odyssey dosahuje o niečo vyššiu úrodu. Laudis 550 vzišla zo šľachtenia Hrubčíc na Morave.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down