17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slimáky a slizniaky po zrážkach s rizikom premnoženia

Tak ako vlani aj teraz prišli dažde podlhom období sucha a horúčav. Zrážok je dostatok, čo zmiernilo vlahový deficit. Prevlhčená pôda však prináša so sebou riziko premnoženia slimákov a slizniakov nielen v záhradkách, ale aj na poliach.

Signalizačná správa

Slizniačiky a slizovce

V záhradách sú rozšírené slimáky a môžu sa šíriť aj do porastov vzchádzajúcej repky. Na poľných plodinách škodia najviac slizniačiky a slizovce, ktoré patria do radu slimáky. Požer na nadzemných častiach rastlín sa prejavuje prehryznutím stonky, alebo vyhrýzaním okrajov a dier v listoch. Jasným znakom, že poškodenie je od slimákov, je sliz na listoch. Za potravou vyliezajú hlavne na večer a v noci, významné škody spôsobujú za vlhkého počasia. Slimáci sú obojpohlavní, pri kopulácii si vzájomne vymieňajú spermie. Do roka majú dve generácie. Dospelec kladie 200 až 400 vajíčok v skupinkách po 10 až 20 kusov, približne 5 centimetrov hlboko do pôdy. Preto je vhodné pôdu po sejbe plodiny zavalcovať, aby sa im znemožnilo vchádzať do úkrytov. Letná generácia kladie vajíčka v máji, v priebehu leta sa liahnu mláďatá, ktoré potom v priaznivých podmienkach škodia na repke až do novembra. Prezimujú vajíčka, ojedinele aj dospelci. V priebehu zimy sa liahnu mláďatá ďalšej generácie, ktoré vo februári až apríli poškodzujú jarné plodiny. V suchom a teplom období prežívajú všetky štádiá niekoľko týždňov bez potravy v dutinách a trhlinách pôdy. Dĺžka života slizniačikov a slizovcov je 6 až 12 mesiacov. Priaznivé pre ich výskyt je teplé vlhké počasie v lete a na jeseň. Ich aktivita začína pri teplote 5°C. Za 24 hodín prelezú sotva 1,5 metra, ale pri osídľovaní porastu sa presunú až o 50 metrov. Slizniačiky a slizovce sú aktívne celú noc, zvlášť po daždi. Ich žravosť je veľká, hmotnosť tela sa za 24 hodín zvýši o 30 - 40 percent.

Základnou ochranou je odstraňovanie pozberových zvyškov, príprava pôdy bez hrúd, valcovanie. Majú aj množstvo prirodzených nepriateľov, ktorí sa nimi živia: hmyz, krtkovia, ježkovia, slepúchy, jašterice, kačice a husi.

Stupeň výskytu slizniačikov a slizovcov sa zisťuje pod jeden meter štvorcovými veľkými čiernymi fóliami, umiestnenými na odburinenej plôške pôdy. Výskyt sa kontroluje po 24 hodinách. Dohľadanie uľahčí, ak sa pod fóliu umiestni malé množstvo granulovaného moluskocídu. Jeho skonzumovanie vyvolá nadmernú produkciu slizu, čo uľahčí dohľadanie najmä mladých slimákov. Prahy škodlivosti nie sú spracované. V praxi sa používa ako prah škodlivosti už jeden jedinec pod nástrahou, teda jeden slimák na jeden meter štvorcový.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down