16.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnica sa vracia na výslnie

Po výraznom prepade pestovateľských plôch slnečnice v minulých rokoch sa táto plodina v posledných dvoch sezónach opäť navracia na naše polia.

Zo slnečnice sa stáva žiadaná plodina hneď z dvoch dôvodov. Dôležitým prvkom je skutočnosť, že cena komodity sa stále pohybuje na veľmi zaujímavej úrovni. Prejavuje sa to aj na úrovni spotrebiteľa, keď cena oleja na pultoch trhá historické rekordy. Popri ekonomickej stránke je tu aj pestovateľský benefit tejto plodiny, ktorý spočíva v odolnosti voči suchu. Mnoho pestovateľov našich hybridov nám počas zberu hlásilo, ako ich slnečnica úrodovo podržala po vlne horúčav a sucha, predovšetkým v oblastiach južného Slovenska. Teda v oblastiach s takými klimatickými extrémami, kde v tomto roku iné jariny nedostali veľa šancí. Naše odrody slnečnice napriek všetkému dosahovali za spomínaných podmienok v prevádzkových podmienkach zákazníkov viac ako 3 tony nažiek z každého hektára.

Každý rok obohacujeme naše portfólio o nové hybridy, ktoré podrobujeme prísnemu a dôkladnému testovaniu v rozmanitých podmienkach. Cieľom tohto procesu je ponuka portfólia odrôd maximálne vhodných do lokálnych pestovateľských podmienok. Dôraz kladieme na pokrytie všetkých technológií tolerancie k herbicídom. Ponúkame preto už tradične kompletnú paletu hybridov určených pre všetky súčasné herbicídne technológie v slnečnici. Od klasických hybridov cez hybridy patriace do technológie Clearfield® spojených s herbicídom Listego®, Clearfield® Plus ošetrovaných herbicídom Listego® Plus až po hybridy pre technológiu spojenú s herbicídom Express od spoločnosti FMC.

Výber hybridu technologicky spojeného s možnou postemergentnou aplikáciou herbicídov umožňuje reguláciu buriny v poraste v ďaleko širšom aplikačnom okne, než v prípade odrôd, ktoré sú obmedzené preemergentnou aplikáciou. Proces výskumu a výroby osiva spoločnosti Syngenta je nastavený podľa certifikovaných metodík tak, aby zákazníci mali k dispozícii včas kvalitné osivo, ktoré svojimi kvalitatívnymi parametrami vo veľkej miere prekračujú české i slovenské normy. Preto nie je náhoda, že sa hybridy slnečnice spoločnosti Syngenta tak často umiestňujú na stupňoch víťazov v poloprevádzkových pokusoch SPZO v Čechách aj na Slovensku.

A tak po úspechoch v spoločnosti SPZO v rámci poloprevádzkových pokusov roku 2021 sme si pripísali hneď ďalšie 2 medaily a to zlatú pre SY Onestar a striebornú pre SY Bacardi v rámci testovania v rokoch 2021-2022 v ČR.

Aby sme zaistili maximálnu výťažnosť genetického potenciálu, ponúkame našu slnečnicu s novým morením. Osivo spoločnosti Syngenta bude chránené fungicídne moridlom Maxim® 025 FS, ktoré je založené na účinnej látke fludioxonil. Ochrana pred chorobami bude posilnená navyše novým moridlom s názvom RessiviTM. Systemicky pohyblivá účinná látka stimuluje schopnosť rastlín odolávať primárnej aj sekundárnej infekcii plesňou slnečnice. Tretím komponentom v tandeme chrániacim každú kľúčnu rastlinu slnečnice spoločnosti Syngenta je EpivioTM Energy. Okrem iného navyšuje energiu klíčenia aj vďaka navýšeniu odolnosti k abiotickým stresorom vrátane sucha.

Pre sezónu 2023 sme si pre vás pripravili hneď tri novinky.

Sumiko HTS

Novinka je vysoko odolná voči suchu. Spadá do herbicídnej technológie HTS spojenej s herbicídom Express od spoločnosti FMC. Ide o slnečnicu nižšieho vzrastu s vysokou odolnosťou voči poliehaniu. Skorosť sa pohybuje na pomedzí skorej až stredne skorej. Vytvára veľmi kompaktný porast. Výhodou je veľmi vysoká odolnosť voči účinnej látke tribenuron-methyl. Hybrid odporúčame aj do extenzívnejších podmienok pestovania.

Novinka Sumiko HTS vytvára kompatkný porast odolný voči poliehaniu

SY Fergus CLP

V segmente Clearfield® Plus bude v ponuke odroda SY Fergus. Tento hybrid patrí medzi stredne skoré odrody zo segmentu Clearfield® Plus a prekvapí svojou úrodou, olejnatosťou i odolnosťou voči poliehaniu. Ide o hybrid podobný svojimi nárokmi medailami ovenčenému hybridu SY Bacardi, len je v tomto porovnaní o niečo skorší.

SY Fergus vyniká vysokou olejnatosťou a odolnosťou voči poliehaniu

SY Diego HO CLP

Ďalším zástupcom segmentu Clearfield® Plus je stredne skorá odroda SY Diego so zvýšeným obsahom kyseliny olejovej. Jej zastúpenie je stále a úrovni okolo 88 % pri celkovom obsahu oleja v nažkách 49 %. Odroda SY Diego vyniká svojim zdravotným stavom s vysokou odolnosťou voči Sclerotinia, Verticillium aj černiam.

V našom portfóliu nájdete preverené stálice ako NK Neoma, SY Neostar, SY Onestar už spomínané SY Bacardi, ďalej SY Chelsea, alebo vysokoolejnatú SY Gracia či SY Barilio. Nedá sa zabudnúť ani na skoré Suomi patriace do segmentu HTS, alebo stredne skoré Sureli HTS a mnohé ďalšie. Stačí osloviť našich obchodných zástupcov, nazrieť do katalógu slnečníc či už tlačeného alebo uvedeného na webe www.syngenta.sk.

Verím, že spoločne so spoločnosťou Syngenta vyberiete ten pravý výkonný hybrid slnečnice, ktorý naplní vaše očakávania.

Autor: RNDr. Ondrej Skala, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down