09.11.2015 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnica, z ktorej si vyberie každý

Ako každý rok spoločnosť Syngenta chystá na november zimné semináre, ktorých obsahom budú nielen novinky z portfólia kukurice a slnečnice, ale predovšetkým priateľské stretnutie so zákazníkmi. A pretože sa semináre budú konať až za dva týždne, poďme nahliadnuť „ pod pokrievku“ už teraz.

Aj napriek tomu, že plocha slnečnice v sezóne 2015 opäť poklesla na necelých 76 tis. ha, stále zostáva dôležitou plodinou v osevnom postupe. Cena komodity sa v októbri pohybovala na úrovni 380 €/ t, stále však niektorí pestovatelia váhajú s rozhodnutím, či zaradiť slnečnicu do osevného postupu. Čo však môže ovplyvniť ich rozhodovanie je, že firma ADM plánuje aj pre ďalšiu sezónu pokračovať s programom pestovania slnečnice s vyšším obsahom kyseliny olejovej.

Napriek tomu že, najväčší podiel z plochy pestovanej slnečnice na Slovensku pripadá na HT technológie, resp. Clearfield technológie, v ktorej má spoločnosť Syngenta hneď 5 zástupcov (a z toho hybrid SY Neostar v Clearfield Plus technológii), nezabúda ani na segment konvenčných hybridov. A tak ku trojici už zavedených hybridov uvádza novinku pod názvom SY Arisona.

SY Arisona

Hybrid SY Arisona bol na Slovensku zaregistrovaný v roku 2015 a celkom oprávnene o ňom môžeme povedať, že segment klasických hybridov významne obohatí.  Vyniká veľmi dobrou odolnosťou proti suchu, čo je obzvlášť v posledných rokoch jednou z veľmi žiadaných vlastností hybridu. Ďalej je veľmi odolný proti teplu (heat stress). Obe tieto vlastnosti sú zaručené vďaka mohutnej koreňovej sústave.  A práve dobrý základ je tým pravým pre dosiahnutie vysokej úrody. SY Arisona v štátnych odrodových skúškach dosahovala úrodu počas obidvoch rokoch skúšania takmer 116% v porovnaní na kontrolu a tiež obsah oleja nebol zanedbateľný – 49,4%.  Samozrejme nielen koreňová sústava ovplyvňuje úrodu, ale tiež veľmi dobrý zdravotný stav ako i odolnosť proti poliehaniu hrajú v tomto smere dôležitú úlohu. Na SY Arisonu sa môžu pestovatelia tešiť v sezóne 2016 a našim prianím je, aby s týmto hybridom boli rovnako spokojní ako ich kolegovia v Maďarsku, kde  si  táto slnečnica vedie veľmi dobre. SY Arisonu v segmente klasických hybridov slnečnice doplňuje aj pre sezónu 2016 Alexandra PR, NK Brio a NK Dolbi.

Ako bolo na začiatku zmieňované,  Clerafield technológia hrá prím. Takže nemôžeme nespomenúť novinku tohtoročnej sezóny SY Neostar, určenú do technológie Clearfield Plus alebo hybrid SY Estiva, ktorý sa zaraďuje popri NK Neoma a NK Alego do technológie Clearfield.  K tejto technológii môžeme ešte pripočítať aj hybrid Talento, aj keď u neho je to už kombinácia i s tzv. high oleic segmentom, ktorý reprezentuje hybridy s vyšším obsahom kyseliny olejovej. Z high oleic hybridov ponúkame klasický hybrid SY Valeo.

Portfólio slnečnice spoločnosti Syngenta je skutočne obsiahle tak, ako sa od celosvetového lídra v predaji osiva a prípravkov na ochranu rastlín očakáva. Veríme, že si z tohto portfólia, ktoré je každoročne vo všetkých segmentoch dopĺňané o novinky vyberie každý.

Tešíme sa na stretnutie na zimných seminároch v Košiciach, Nitre a Veľkých Teriakovciach.

Miroslav Béreš, Syngenta Slovania s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down