18.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnice, ktoré rozžiaria vaše polia

Syngenta ako celosvetový líder v šľachtení osív slnečnice ponúka svojim zákazníkom široké spektrum hybridov určených pre všetky v súčasnosti používané pestovateľské technológie.

        Pestovatelia môžu vybrať hybridy slnečnice od klasickej pestovateľskej technológie cez Clearfield a Clearfield Plus technológiu až po technológiu HTS (hybridy slnečnice rezistenté voči herbicídu Express 50 SX). Navyše v segmente Clearfield a Clearfield Plus si pestovatelia taktiež môžu vybrať medzi linolejkovou slnečnicou alebo higholejkovou slnečnicou, teda slnečnicou s vyšším obsahom kyseliny olejovej.

           Napriek tomu, že pri slnečnice badať za posledné roky markantný úbytok jej pestovateľskej výmery, naši šľachtitelia ďalej napredujú, testujú a šľachtia nové materiály. Môžeme vám tak, ako býva zvykom, predstaviť ďalšie novinky, ktoré môžu rozžiariť vaše polia a priniesť výrazný ekonomický benefit.

 

SY Onestar NOVINKA

Jedinečná úroda v technológii Clearfield Plus

         Technológia Clearfield Plus sa stala dostupnejšou, jednoduchšou a hlavne účinnejšou v boji proti burinám, ktoré sa vyskytujú v porastoch slnečnice. Aj toto bolo jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli rozšíriť portfólio našich slnečníc práve v tomto segmente a uľahčiť tak pestovanie slnečnice. SY Onestar je skorý až stredne skorý hybrid s normálnym typom oleja. Patrí do rodiny slnečníc vychádzajúcich zo SY Neostar, NK Neoma a teda aj NK Brio, ktoré majú už niekoľko rokov svoje stabilné miesto u pestovateľov. Práve vďaka tejto vlastnosti dosahuje SY Onestar stabilné úrody bez výrazných požiadaviek na podmienky prostredia a možno ho tak s úspechom pestovať vo všetkých oblastiach určených pre produkciu slnečnice. Patrí k hybridom slnečnice, ktoré sú vzrastovo nižšie s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a lámaniu stonky. Jeho geneticky navýšená odolnosť proti účinnej látke imazamox nespôsobuje zažltnutie porastu po aplikácii spomínanej účinnej látky. Tak ako pri ostatných slnečniciach, aj pri SY Onestar odporúčame nenavyšovať výsevok nad odporúčané hodnoty.

Suomi HTS NOVINKA

Skorosť a úrodový potenciál v jednom

      Hybridom Suomi dopĺňame svoju genetiku v technológii HTS, slnečnice rezistentné voči herbicídu Express 50 SX. Ide o skorý hybrid s normálnym typom oleja, ktorý je vďaka výbornej kombinácii skorosti a úrodového potenciálu schopný si poradiť v rôznych pestovateľských podmienkach. Suomi je hybrid nižšieho vzrastu s poloprevisnutým plne fertilným úborom a veľmi dobrým zdravotným stavom.

Suvango HTS NOVINKA

High oleic pre Express herbicídnu technológiu

         V segmente slnečníc HTS rezistentných voči herbicídu Express 50 SX prichádzame tento rok na trh s prvým higholeic hybridom. Suvango ako stredne skorá higholejka zaujme predovšetkým pestovateľov, ktorí uprednostňujú systém HTS k herbicídu Express 50 SX rezistentných hybridov slnečnice a chcú si navýšiť zisk cez vyššiu kvalitu oleja v podobe produkcie vysokoolejnatých semien. Predstavuje hybrid nižšieho vzrastu s kompaktnými previsnutými úbormi a veľmi dobrou odolnosťou proti chorobám – Phoma, Verticillium, Sclerotinia.

Okrem našich noviniek máme v ponuke slnečnice, z ktorých si určite vyberie každý.

  SY Chronos

Keď skorosť hrá prím

        Ide o našu minuloročnú novinku v segmente klasických slnečníc s normálnym typom oleja. SY Chronos má veľmi rýchle dozrievanie a spolu s hybridmi Suomi a SY Rialto ich v tejto chvíli môžeme právom označiť ako naše najskoršie materiály. Vďaka pevnej stonke má veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu a lámaniu. Výborne si poradí v suchých podmienkach, pričom si vysokú úrodovú stabilitu udrží aj pri ataku vysokých teplôt. Je to slnečnica s výbornou plasticitou, ktorá nevyžaduje špeciálne požiadavky na podmienky prostredia.

SY Rialto

Stabilný skorý high oleic

         SY Rialto spadá do segmentu skorých slnečníc určených pre klasickú technológiu pestovania. Vyniká vysokým obsahom oleja a obsahom kyseliny olejovej na úrovni 88,4 %. Okrem výborných úrodových parametrov zaujme tento stredne vysoký hybrid svojich pestovateľov veľmi dobrým zdravotným stavom (predovšetkým odolnosťou proti Sclerotinia sclerotiorum) a odolnosťou proti poliehaniu a lámaniu stonky. Hybrid SY Rialto má geneticky najvyššiu možnú výbavu odolnosti proti Plasmopara h..

NK Neoma

Pre všetky oblasti

           Naša stálica NK Neoma patrí medzi najpredávanejšie hybridy v rámci Syngenta osív slnečnice. Jedná sa o stredne skorý hybrid s normálnym typom oleja, ktorý svojim genetickým základom vychádza z hybridu NK Brio, z ktorého prebrala všetky kvality ako ukazujú nielen krátkodobé, ale aj dlhodobé výsledky pokusov (napr. pokusy SPZO). Z hľadiska pestovateľského prostredia nemá špeciálne požiadavky a dokáže si udržať výbornú stabilitu bez ohľadu na pestovateľské podmienky. V plnej zrelosti je typická vypuklým, poloprevisnutým až previsnutým úborom. NK Neoma je hybrid nižšieho vzrastu s výbornou odolnosťou proti poliehaniu. Vďaka rokmi preverenej výbornej adaptabilite dosahuje vysokú stabilitu úrod.

SY Neostar

Nenáročný Clearfield Plus

          Víťaz poloprevádzkových pokusov SPZO za rok 2020, to je SY Neostar! Jeho základ vychádza z genetiky NK Neoma a teda aj NK Brio. SY Neostar je stredne skorý hybrid slnečnice s normálnym typom oleja. Vyznačuje sa rýchlym počiatočným rastom a homogénnym porastom počas celej doby vegetácie. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu, ktorá je tiež daná jeho nižším vzrastom (v priemere 160 cm). Výškovo ho radíme k našim najnižším slnečniciam. Má poloprevisnutý až previsnutý úbor a veľmi dobrú odolnosť proti chorobám – Phoma, Sclerotinia.

SY Bacardi

Clearfield Plus pre vysokú úrodu i v suchších oblastiach

          Po hybride SY Neostar a novinke SY Onestar dopĺňa tento hybrid segment slnečníc určených pre Clearfield Plus technológiu. SY Bacardi je slnečnica s normálnym typom oleja. Predstavuje stredne skorý hybrid s veľmi dobrou odolnosťou proti suchu a veľmi vysokou odolnosťou proti poliehaniu a lámaniu stonky počas celej doby vegetácie a rovnako tak aj pred zberom. SY Bacardi má navýšenú odolnosť proti účinnej látke imazamox, ktorá nezanecháva zažltnutie na rastlinách po jeho aplikácii. Tento stredne vysoký hybrid s previsnutým úborom veľmi dobre reaguje na navýšenie intenzity a má veľmi dobrú odolnosť proti najčastejšie sa vyskytujúcom chorobám, ktoré slnečnicu napádajú. V roku 2018 sa umiestnil na 1. mieste v poloprevádzkový pokusoch SPZO na Slovensku.

SY Gracia

Vysoko olejnatá pre Clearfield Plus

           Vysoký úrodový potenciál hybridu SY Gracia potvrdzuje aj skutočnosť, že sa v roku 2019 stala víťazom poloprevádzkových pokusov SPZO a dokázala konkurovať aj hybridom s normálnym typom oleja. Pestovatelia ju poznajú ako hybrid s vysokou úrodou nažiek a obsahom oleja so stabilným a vysokým obsahom kyseliny olejovej na úrovni 88,5 %. Je zástupcom stredne skorého segmentu slnečníc s poloprevisnutým úborom. Má vysokú odolnosť k imazamoxu a výbornú odolnosť proti chorobám Sclerotinia, Phoma, Verticiliu a Alternaria. Pri pestovaní hybridu SY Gracia, rovnako ako aj pri pestovaní ostatných high-oleic slnečníc  odporúčame dodržiavať izolačný pás 150-200 metrov od klasickej slnečnice.

Subaro HTS

Prvý Syngenta hybrid pre EXPRESS technológiu

          Subaro bol našim prvým hybridom určeným do segmentu HTS k herbicídu Express 50 SX rezistentných hybridov slnečnice. Spadá do kategorie stredne skorých materiálov s normálnym typom oleja. Vyniká silným a hlbokým koreňovým systémom, ktorý mu zabezpečuje výbornú schopnosťou čerpania vody a živín aj z väčších hĺbok. Vyznačuje sa poloprevisnutým úborom s fertilným stredom, mimoriadne vysokými hodnotami HTN a dobrou odolnosťou proti chorobám.

          Slnečnica je považovaná za štvrtú najvýznamnejšiu olejninu sveta s vysokou kvalitou oleja a vysokým ekonomickým potenciálom. Preto jej patrí významné postavenie v osevnom postupe. V našom portfóliu slnečníc si pestovatelia môžu vybrať hybridy v závislosti od svojej preferovanej technológie pestovania. Avšak bez ohľadu na zvolenú pestovateľskú technológiu má každý pestovateľ našich slnečníc vo svojich rukách materiál, ktorý v sebe spája benefity v podobe vysokých a stabilných úrod.

Autor:  Ing. Ladislav Režo, PhD.

Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down