15.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnice pre rôzne technológie pestovania

Súčasťou jesenného seminára spoločnosti Syngenta Slovakia bolo aj predstavenie sortimentu slnečníc. Obchodná zástupkyňa, Kristína Nagyová, zároveň prezentovala výsledky pestovania slnečnice v pokusoch, ale i priamo u pestovateľov, hlavne v regióne juhozápadného Slovenska a v Čechách v minulom roku.

Hybridy pre konvenčnú technológiu

NK Brio je výnosný a nenáročný hybrid do konvenčnej technológie so štandardným typom oleja. Je to skorý hybrid, ktorý znáša skoré siatie a následne vytvára mohutný koreňový systém, čo mu zabezpečuje rýchly počiatočný vývoj. Patrí medzi najviac suchovzdorné hybridy v portfóliu spoločnosti Syngenta. Úrody v poloprevádzkových pokusoch sa podľa lokalít v Čechách a na Slovensku pohybovali od 3,4 do 4,7 t/ha.

Ku klasickým slnečniciam patrí aj SY Edison. Je to skorý hybrid s vysokou odolnosťou voči extrémnemu suchu a teplu. Aj v týchto podmienkach si dokáže zachovať kvalitu a vysokú úrodu nažiek. Prednosťou je tiež zvýšená odolnosť voči Plasmopara (9 rás) a Sclerotinia sclerotiorum (na koreni, stonke aj úbore). Úrody v pokusoch sa pohybovali od 3,3 do 6,0 ton na hektár.

Klasika v podobe Clearfield

Stredne skorý hybrid NK Neoma pochádza z genetického základu hybridu NK Brio. Nemá žiadne špeciálne nároky na pestovanie a je možné ju pestovať vo všetkých regiónoch určených na produkciu slnečnice. Podľa K. Nagyovej dobre reaguje na intenzívne podmienky zvýšením úrod. Je to hybrid s normálnym typom oleja určený pre Clearfield technológiu. Úrody v roku 2018 sa pohybovali od 3,5 do 5,1 tony na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down