14.09.2021 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnice s benefitmi pre všetky technológie

Spoločnosť Syngenta počas Dňa poľa OptiTech v Hornej Strede predstavila portfólio hybridov slnečnice pre všetky technológie a ciele pestovania, t. j. klasické, vysokoolejnaté, Clearfield®, Clearfield® Plus a EXPRESS® hybridy pre vyššiu úroveň kontroly burín počas celej vegetácie.

Ing. Adam Vermes zo spoločnosti Syngenta ako prvý z tzv. klasických hybridov predstavil SY Chronos - najskorší hybrid slnečnice v ponuke, ktorý pre veľmi dobrú odolnosť proti chorobám, najmä bielej hnilobe odporúča do ekologicky nastaveného systému pestovania. Z rovnakej skupiny je novinka SY Arco - skorý, vysokoolejnatý hybrid slnečnice, ktorého prednosťou je podobne ako pri SY Chronos veľmi dobrá odolnosť proti bielej hnilobe a verticíliovému vädnutiu.

Ťažiskový SY Bacardi – určený pre technológiu Clearfield® Plus, je o niečo neskorší materiál ako pestovateľsky obľúbená NK Neoma. Vďaka rýchlemu počiatočnému rastu dosahuje nadpriemerné úrody aj v arídnych podmienkach.  Presadil sa aj pre veľmi dobrý zdravotný stav. Technológiu Clearfield® Plus v tomto roku obohatil SY Gracia – stredne skorý, vysoko-olejnatý (HO) hybrid, v prípade ktorého A. Vermes upozornil na dobrú odolnosť proti poliehaniu a veľmi dobrý zdravotný stav. Osvedčený SY Neostar je stredne skorý hybrid technológie Clearfield® Plus, vychádza z genetiky osvedčených NK Brio a NK Neoma. Poskytuje vysokú a stabilnú úrodu v rôznych podmienkach bez špeciálnych požiadaviek na pestovanie. Ďalšia novinka SY Onestar, je stredne skorý hybrid technológie Clearfield®, má veľmi dobrú odolnosť proti bielej hnilobe, plusom navyše je vyššia tolerancia k suchším podmienkam.

Pestovateľsky etablovaná NK Neoma je stredne skorý hybrid slnečnice nižšieho vzrastu, ako uviedol zástupca spoločnosti – je jedným z najpredávanejších hybridov nielen na Slovensku. Prednosťou je veľmi dobrá úrodová stabilita v rôznorodých podmienkach prostredia. Pestovateľov zaujal aj pre veľmi dobrý zdravotný stav, hlavne odolnosť proti hubovým chorobám. Veľmi dobrou voľbou pre pestovateľov preferujúcich vysoko-olejnaté hybridy je Talento – určený pre Clearfield® technológiu. Vhodný je do suchších lokalít, ako aj extenzívnejších podmienok. Proti bielej hnilobe vykazuje dobrú odolnosť.

Záver prehliadky patril trojici nových hybridov EXPRESS® technológie – Sumiko HTS, Sureli HTS a Suomi HTS. Z nich skorý hybrid Sumiko HTS je nižšieho vzrastu, odporúčaný je do extenzívnejších pestovateľských podmienok. Keďže nedozrieva na zelenej stonke, je vhodný do suchších podmienok juhozápadného Slovenska. Podobnými nárokmi a vlastnosťami disponuje Suomi HTS. Disponuje dobrou odolnosťou proti Alternarii spp. a Plasmopare halstedii. Sureli HTS - je stredne skorý hybrid slnečnice, ktorého prednosťou je úrodová stabilita v rôznorodých podmienkach prostredia.

Správne realizovaná ochrana – základ úrody

„Základom vysokej úrody je sejba v agrotechnickom termíne a použitie osiva s vysokým biologickým potenciálom, ktoré je kvalitne namorené. Nemenej dôležitá, ekonomicky opodstatnená je aplikácia herbicídov proti dvojklíčnolistovým a jednoklíčnolistovým burinám, taktiež insekticídov a fungicídov k zabezpečeniu zdravého vývoja plodiny,“ uviedla Kristína Šido zo spoločnosti Syngenta v úvode predstavenia technológie ochrany slnečnice, založenej na kľúčových prípravkoch spoločnosti.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down