02.06.2016 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnicu môžeme ošetriť preventívne

Slnečnica býva napádaná množstvom ochorení, ktoré sa podieľajú na znížení úrody. Ich šírenie začína najčastejšie z infikovanej pôdy, preto je potrebné sa im venovať už v prvých rastových fázach slnečnice. Ošetrujte všade tam, kde je to nevyhnutné.

Signalizačná správa

Alternáriová škvrnitosť, biela hniloba

Vo fáze 6 až 8 listov ošetrite porasty slnečnice proti alternáriovej škvrnitosti, ktorú spôsobuje viacero húb (Alternaria alternata, Alternaria helianthi, Alternaria helianthinficiens). Prejavuje sa na listoch hnedými prepadnutými škvrnami, často s koncentrickými kruhmi s tmavozelenými spórami. Napáda aj stonky, úbory a nažky. Pri silnom napadnutí rastliny zakrpatievajú, vädnú a odumierajú. Na foliárnu aplikáciu sú povolené picoxystrobin, boscalid + dimoxystrobin, prochloraz + propiconazole a biologický prípravok s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler. Ošetrenie zopakujte v plnom kvete a na konci kvitnutia.

Presne v tých istých termínoch treba ošetriť porasty aj proti bielej hnilobe (Sclerotinia sclerotiorum), ktorá patrí k najvýznamnejším chorobám slnečnice. Príznakom je zmäknutie pletiva, svetlo žlté - postupne hnednúce škvrny, za vlhka pokryté bielym mycéliom. Rastliny vädnú, lámu sa a odumierajú. Ak vytvoria úbory, tak s prázdnymi nažkami. Odlíšenie od iných chorôb napádajúcich slnečnicu je ťažké, najvýznamnejší znak je čisto biele mycélium a čierne skleróciá. Zdrojom nákazy sú skleróciá vo vrchnej vrstve pôdy, kam sa dostali pri zbere z napadnutých rastlín nielen slnečnice, ale aj repky, sóje, maku, zeleniny a iných rastlín. Je polyfág napádajúci asi 450 druhov. Skleróciá sa môžu dostať do pôdy aj ako prímes osiva. Zo sklerócií prerastá huba do vzchádzajúcich rastlín a môže spôsobiť ich odumretie. Neskôr napáda korene a koreňový kŕčok, čo vedie k núdzovému dozrievaniu slnečnice. Listy bývajú infikované v ich úžľabí. Zníženie množstva sklerócií v pôde je možné pravidelnou orbou a správnym osevným postupom. Odstup od pestovania hostiteľských rastlín má byť šesť rokov. Dôležitá je sejba vyčisteného osiva, odolnejších hybridov, nesiať predčasne do studenej pôdy, likvidácia burín, správna výživa. Ošetrenie biologickými prípravkami na pozemkoch s výskytom sklerócií pred sejbou slnečnice, morenie osiva a fungicídne ošetrenie sú nutné pri výskyte choroby. Povolené sú kresoxim-methyl, picoxystrobin, azoxystrobin, azoxystrobin + cyproconazole, boscalid + dimoxystrobin, cymoxanil + famoxadone, prochloraz + propiconazole, prochloraz + tebuconazole, prothiconazole + tebuconazole a biologický prípravok s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down