13.09.2013 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slnečnicu pestujeme pre iných

Slnečnica, naša druhá najvýznamnejšia olejnina, už vstúpila do fázy zberu. V tomto roku ju poľnohospodári zasiali na ploche 83 800 hektárov, čo je najnižšia výmera za posledných päť rokov.

Extrémne horúce a suché letné počasie sa negatívne podpísalo aj na porastoch slnečnice, takže pestovatelia museli postupne znižovať odhady hektárových úrod.
„Počiatočné odhady hektárových úrod sa pohybovali na úrovni 2,55 tony, no neskôr boli zredukované na terajších 2,15 tony. Ak sa tento odhad naplní, tak celková úroda slnečnice by mala dosiahnuť 180-tisíc ton, čo by znamenalo medziročný pokles o 4,6 percenta,“ konštatoval Jozef Rebro, predseda Slovenského zväzu olejninárov.
Jedna stránka veci je výška úrod slnečnice, druhá jej realizačná cena. Ako uviedol J. Rebro, cena slnečnice je dlhodobo pod vplyvom cien repkového a palmového oleja, ale tiež očakávaných úrod sóje v USA.
„Rozhodujúci vplyv na cenu slnečnice u nás však majú prognózy jej úrody v EÚ, na Ukrajine a v Rusku. A tie hovoria o jej medziročnom zvýšení o 17 percent. Do úvahy treba brať i celosvetovú produkciu slnečnice, ktorá by podľa odhadov mala medziročne vzrásť o 14 percent. Vzhľadom na to, že očakávaná úroda v EÚ-28 je najvyššia za posledné štyri roky a spotreba oleja sa nezvýšila, je predpoklad, že cena slnečnicového oleja bude v najbližších mesiacoch pod silným tlakom spôsobeným jeho prebytkom. To sa, samozrejme, negatívne prejaví na cene slnečnice. Momentálne sa cena slnečnice na území SR pohybuje na úrovni 285 eur/t na termín dodania v septembri 2013. Neskoršie dodacie termíny zohľadňujú v cene len náklady na skladovanie a nie termínové zvýšenie cien. Ani do konca kalendárneho roka nie je predpoklad rastu cien. Nárast cien v roku 2014 môže ovplyvniť len zvýšená spotreba slnečnicového oleja. Tá je však dlhodobo stabilizovaná,“ vysvetľuje predseda SZO.
Viac sa dočítate v 37. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down