Slovenská inovácia na regeneráciu pôdy, aj pomoc s mrazmi na jar

“Biotechnologická spoločnosť Ekolive je prvým a zároveň popredným poskytovateľom novej EU certifikovanej ekologickej metódy biolúhovania InnoBioTech® na uvoľňovanie prvkov, odstraňovanie znečistenia a výrobu cenných ekologických „živých“ biostimulantov pre rastliny a pôdu. Vďaka tejto inovatívnej biologickej technológii dokážeme skvalitniť minerály, riešiť environmentálne riziká a vyčistiť kontaminované prostredie, ale aj regenerovať pôdu a posilniť rastliny.“

CDP 2023

Uviedla počas rozhovoru na Celoslovenských dňoch poľa 2023 v Oponiciach jej výkonná riaditeľka Ing. Darina Štyriaková, PhD. Spoločnosť Ekolive tvorí tím skúsených biotechnológov, geológov a obchodných vývojárov, založená bola pre tento účel v roku 2018 v Košiciach a odvtedy sa rýchlo rozvinula smerom k priemyselnému a komerčnému využitiu svojich technológií.

Technológia postavená na mikroorganizmoch

Ako uviedla D. Štyriaková - unikátna technológia biolúhovania bola najskôr vyvíjaná ako úplne nová ekologická metóda pre ťažbu a úpravu nerastných surovín, keďže dokáže stekutiť minerály ekologickou cestou, pričom majú o ňu záujem najväčšie svetové banské spoločnosti. „Avšak náhodne sme zistili, že má aj hodnotný prínos pre poľnohospodárstvo,“ dodala D. Štyriaková. V podstate proces biolúhovania, ktorý je bez spotreby energie a bez objemového limitu, na priemyselnej úrovni replikuje prírodný proces biologického zvetrávania, ktorý by sa dial v pôde a koreňovom systéme rastlín so zdravým mikrobiómom a rastliny takto v spolupráci s mikroorganizmami efektívne prijímajú živiny a metabolity, stimulujú hormóny a siderofóry rastlín, čim ich robia prirodzene silnými a odolnými. Využívajú na to symbiózu baktérií, kde každý mikrobiálny druh má svoju funkciu, ako je napríklad fixácia dusíka, uhlíka, rozpúšťanie fosforu, či degradácia zvyškov pesticídov a produkuje rôzne, veľmi hodnotné metabolity ako alkoholy, proteíny, bakteriocíny a organické kyseliny, tiež každý s inou funkciou simulujúcou rastlinu. Špeciálne vybrané prírodné minerály, ktoré baktérie rozpustia, poskytnú dôležité živiny pre rastliny ako horčík, železo, mangán, zinok, kobalt, bór, atď., v ľahko prijateľnej forme a obohatia pôdu. Tento mix tekutých minerálov, bilión zdravých mikroorganizmov v litri a ich cenných metabolitov regeneruje pôdu, posilňuje rastliny, pričom nevzniká zmiešaním chemikálií, ale prírodne zvetrávaním.

Medzinárodná spolupráca a zaslúžené ocenenia

Čo sa týka úspechov na medzinárodnom poli už v roku 2019 vo veľkom priemyselnom pilotnom projekte v Slovinsku bola preukázaná efektívnosť technológie biolúhovania na zušľachťovanie prírodných minerálov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down