06.09.2014 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenské výrobky sa môžu uchádzať o Značku kvality SK

Podnikatelia môžu prihlásiť slovenské poľnohospodárske výrobky a potraviny na udelenie Značky kvality SK a Značky kvality SK GOLD. V rámci výstavy Danubius Gastro 2015 bola vyhlásená nová výzva. Vzťahuje sa aj na držiteľov loga Značka kvality SK, ktorí majú záujem o predĺženie platnosti jeho používania.

BRARTISLAVA. "Značka kvality SK a SK GOLD slúži predovšetkým na reklamné a prestížne zviditeľnenie výrobcov a ich výrobkov. Samozrejme tiež na orientáciu spotrebiteľa, ktorý začína vyhľadávať slovenské výrobky," povedal pre TASR riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV)SR Peter Hajnala.

Podmienkou udelenia značky je, aby mal výrobok 75 % domácej suroviny.

"V prípade, že tomu tak nie je, žiadateľ to musí zdôvodniť. Ide o také výrobky, ako sú čokoláda, kávové výrobky, či výrobky z morských živočíchov, alebo iné podobné, u ktorých sú výrobcovia odkázaní na dovoz surovín," doplnil Hajnala.

Výrobky s chráneným označením v rámci politiky kvality, môže prihlásiť aj príslušné združenie výrobcov. K žiadosti pripojí aktuálny zoznam výrobcov výrobku. K žiadosti výrobcovia prikladajú technickú dokumentáciu, v ktorej deklarujú pôvod suroviny, parametre kvality a bezpečnosti výrobku.

Deklarované parametre uvedené v technickej dokumentácii musia byť doložené protokolom o skúškach vystaveným akreditovaným laboratóriom, nie starším ako tri mesiace. Ten, kto už logo používa a chce si jeho platnosť predĺžiť, doloží čestné vyhlásenie o oprávnenosti používania ochrannej známky. Žiadosti sa prijímajú počas celého roka v rámci dvoch výziev.

Na prvú, pred výstavou Agrokomplex 2014, zareagovalo 36 záujemcov a prihlásili spolu 97 výrobkov. Celkovo je 96 držiteľov Značky kvality SK a 70 držiteľov Značky kvality SK GOLD. Spolu doteraz túto značku získalo 760 výrobkov. Termín na doručenie žiadosti v rámci tejto druhej výzvy je do 28. novembra 2014.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down