27.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí včelári získali na svetovej súťaži v Chile 14 medailí

        Bratislava 27. septembra (TASR) - Slovenskí včelári uspeli na svetovej súťaži Apimondia v Chile a odniesli si spolu 14 medailí. V celkovom hodnotení tak obsadili druhú priečku. Na Slovensko putovalo aj ocenenie za Najlepšiu medovinu sveta 2023. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.


        Zo svetovej súťaže, ktorá sa konala 4. až 8. septembra v chilskom Santiagu, si slovenskí včelári odniesli šesť zlatých, štyri strieborné a štyri bronzové medaily. "Dnes je už známe, že Slováci získali na súťaži Apimondia za medovinu a v ostatných súťažných kategóriách celkovo 14 medailí. S vysokou pravdepodobnosťou je na ceste ďalších desať medailí za medy," uviedol predseda Slovenského zväzu včelárov Pavel Fiľo s tým, že kategória medov sa vyhodnocuje samostatne.
        Ocenenia Slovensko získalo za najlepšiu medovinu, odborný časopis či prácu s voskom. Najlepšou medovinou sveta za rok 2023 sa môže pochváliť Peter Kudláč z firmy Apimed Dolná Krupá, ktorý uspel s tradičnou barikovou medovinou. Striebornú medailu v kategórii najlepšie odborné periodikum získal slovenský časopis Včelár, ktorý vydáva Slovenský zväz včelárov.
        Úspech na svetovej súťaži zaznamenala so ziskom všetkých troch cenných kovov aj rodina Vargapálovcov, ktorá vyrába voskové sviečky. Bronzovú medailu získali aj v kategórii modelov zo včelieho vosku. V tejto kategórii uspeli i študenti Strednej odbornej školy Pod Bánošom z Banskej Bystrice, ktorí s modelom z včelieho vosku obsadili striebornú priečku.
        Samostatnou kategóriou Apimondie bola súťaž medov, kde sa na výsledky ešte čaká. Po senzorickom hodnotení vybrala odborná porota z 203 vzoriek medov z 30 krajín celkovo 61 finalistov. Desať z nich pochádza zo Slovenska vrátane medu od amatérskeho výrobcu. Ešte však musia prejsť laboratórnymi testami. "V tomto však verím našim včelárom, že ich medy obstoja nielen pred porotou, ale aj pri úradnom overovaní laboratórnymi testami. Výsledky by sme mali poznať ku koncu roka," doplnil Filo.
        Slovensko na svetovej súťaži v Chile skončilo na druhom mieste spomedzi 50 zúčastnených štátov. Víťazom sa stalo Poľsko. Ide o historický úspech slovenských včelárov v súťaži Apimondia. "Za posledné roky, a dnes dvojnásobne, sa ukazuje, že slovenské medy sú špičkové nielen v rámci európskej konkurencie, ale aj vo svetovej. Zvýšený kredit nám umožňuje dostať dôstojnú cenu na slovenskom trhu, a tým prispieť k rozvoju slovenského včelárstva," uzavrel Filo.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down