26.11.2020 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí vinohradníci a vinári si zaslúžia lepšie podmienky

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vníma veľmi pozorne situáciu, v ktorej sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 ocitli v roku 2020 aj slovenskí vinohradníci a vinári. Informovala o tom hovorkyňa MPRV SR Anežka Šrojta Hrdá.

BRATISLAVA. Uviedla, že minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) sa vo štvrtok stretol s vedením Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) vo vinohradoch v Doľanoch (okres Pezinok), aby spolu hovorili o riešeniach aktuálnych problémov v tejto oblasti. K zlepšeniu situácie do budúcnosti má pomôcť aj nová legislatíva, ktorá sa aktuálne pripravuje.
"Vinohradníctvo patrí medzi významné tradičné odvetvia na Slovensku. Cieľ, ktorý máme všetci, je jasný, a tým je zlepšenie podmienok v slovenskom vinohradníctve a vinárstve. Veríme, že tento cieľ sa podarí naplniť aj novým zákonom, ktorý sa momentálne pripravuje," uviedol Mičovský. Zákon sa tvorí za aktívnej účasti odborníkov MPRV SR, vrátane zástupcov profesijných organizácií, kontrolných orgánov, ale aj akademickej obce.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Martina Nevolného nová legislatíva bude reflektovať najnovšie trendy vinohradníctva a vinárstva, ako aj aktuálne zmeny v legislatíve EÚ. "Moderný zákon bude zohľadňovať všetky kategórie vinohradníkov a vinárov, od malých až po najväčších tak, aby sa žiadny z nich necítil opomenutý," povedal Nevolný.

"Dnešné stretnutie vnímame ako začiatok novej etapy vzťahov medzi ministerstvom a vinohradníkmi aj vinármi. Tento dialóg bude dôležitý pri tvorbe novej legislatívy, na ktorej sa chceme aktívne podieľať," uviedol Vladimír Mrva, prezident ZVVS.
Šrojta Hrdá pripomenula, že na Slovensku je 6 vinohradníckych oblastí. Do zahraničia sa exportuje 50.000 hektolitrov domácej produkcie. Významnými oblasťami, kde sa slovenské víno vyváža, sú krajiny v Ázii, najmä Japonsko a Čína.

"Je to preto, že naše kvalitné produkty vedia zhodnotiť a zaplatiť. Naše susedné krajiny ako Rakúsko a ČR si veľmi dobre strážia svoj trh pre tamojších producentov vína. Hoci práve do Čiech v minulosti išlo až 90 % slovenského exportu," povedala Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka ZVVS.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down