16.02.2015 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko má schválené dva kľúčové programy podporované EÚ

Slovensko má od piatka (13. 2.) schválené dva kľúčové programy podporované z EÚ, a to Program rozvoja vidieka (PRV) a Integrovaný regionálny operačný program (IROP). Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

BRATISLAVA. "Tieto dva kľúčové programy umožňujú pre roky 2015 až 2020 čerpať prostriedky z veľkej miery podporované zo štrukturálnych peňazí EÚ pre rozvoj poľnohospodárskej výroby, potravinárstva, pre rozvoj obcí a lesného hospodárstva. Bez schválenia týchto programov si nevieme predstaviť, ako by sme realizovali ďalší rozvoj týchto základných oblastí, ktoré má ministerstvo pôdohospodárstva vo svojej gescii," priblížil.

Schválenie programov je podľa ministra Jahnátka dobrou správou pre slovenských poľnohospodárov, lebo budú mať istotu, ako a na čo môžu čerpať finančné prostriedky do roku 2020.

"Pre MPRV je to takisto veľmi dôležitý dokument, vzhľadom na to, že už v minulosti sme predstavovali novú víziu smerovania slovenského poľnohospodárstva a systém finančnej podpory, v ktorom sme zmenili doterajší systém, ktorý bol viac smerovaný na podporu plochy, ale nemotivoval poľnohospodárov na rozvoj tzv. citlivých sektorov. "Zmenený, tzv. trojpilierový systém, ktorý sme navrhli približne pred rokom, je zostavený na základe princípu motivácie. Chceme ním motivovať poľnohospodárov, aby sa viac zaoberali živočíšnou výrobou a špecializovanou rastlinnou výrobou," doplnil minister.

Pripomenul, že v roku 2012, keď do úradu nastupovala súčasná vláda, boli na nové programovacie obdobie do roku 2020 navrhnuté dva piliere, a to prvý pilier - priame platby v hodnote 2,708 miliardy eur a "druhý pilier, PRV, bol vtedy nastavený na sumu 2,536 miliardy eur," spresnil.

"Tento systém nám nevyhovoval, lebo neumožňoval výraznejšie podporovať citlivé sektory. Preto bolo treba v Bruseli veľmi intenzívne rokovať. Zásluhou slovenského premiéra sa prijala zmena pre celú EÚ, a tak bolo možné realokovať 25 % prostriedkov, či z prvého do druhého piliera, alebo naopak. My sme túto možnosť využili a presunuli sme z druhého piliera 18,25 % prostriedkov, čo v absolútnej sume znamená viac ako 345 miliónov eur," poznamenal.

Po presunoch medzi piliermi tak nakoniec podľa šéfa MPRV do priamych platieb pôjde 3,054 miliardy eur a do PRV 2,076 miliardy eur. "

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down