Autor
Kategórie:
Nezaradené

Slovensko má za sebou úspešný rok

Slovensko má podľa Európskej komisie za sebou veľmi úspešný rok, pričom pozitívne hodnotí konsolidáciu verejných financií.

„Vytvára to veľmi solídne predpoklady, aby bolo Slovensko na budúci rok vyňaté z „trestnej lavice“, procedúry nadmerného deficitu,“ vyhlásil vo štvrtok v Bratislave podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Ten bol na štvrtkovom rokovaní vlády prezentovať aktuálne odporúčania pre jednotlivé členské krajiny, ktoré EK predstavila v stredu.
Komisia podľa neho pozitívne hodnotí dôchodkovú reformu, námety na zmeny v školstve či novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní. Zdôrazňuje však tiež potrebu pokračovania reforiem v zdravotníctve či zlepšovanie trhu práce. Vzhľadom na svoj priemyselný charakter musí Slovensko riešiť aj ceny elektriny, ktoré má jedny z najvyšších v EÚ.
„Odporúčania zo strany EK vnímam ako určité ohodnotenie Slovenska ako krajiny, ktorá je rešpektovaná a dôveryhodná,“ reagoval premiér Robert Fico. Viaceré z nich sa opakujú dlhodobo a nie je v nich nič, čo by vládu prekvapilo. Pozitívne podľa neho je, že komisia vníma reformy, ktoré SR naštartovala vlani a pokračuje v nich aj tento rok.
Aj podľa hodnotenia EK sa ukázalo, že uplynulý rok, kedy vláda „tvrdo pracovala“, nevyšiel nazmar. „Bol to rok, ktorý viedol k urobeniu poriadku vo verejných financiách, udržal Slovensko v pozitívnom hospodárskom raste a je to rok, ktorý nám umožní, že s vysokou pravdepodobnosťou Slovensko už v roku 2014 nebude patriť medzi krajiny s deficitom vyšším ako 3 %,“ dodal premiér. (tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *