05.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko potrebuje poľnohospodársku doktrínu

Tému Doktrína pre poľnohospodárstvo prijali účastníci nedávnej konferencie Agroprogress 2018 v Trnave ako možnosť obmedziť politické riziká. Spoločenská dohoda na pevných cieľoch, prostriedkoch a nástrojoch agrárnej politiky SR prostredníctvom Doktríny „so silou“ ústavného zákona by zaviazala meniace sa vlády SR ku kontinuite. Pomohlo by to zmierniť riziká, zvýšiť istoty a zlepšiť perspektívu podnikania v agrárnom podnikaní.

Doktrína je jednotný systém politických ideálov a postupov, sumarizujúcich vyhranené názory, pevné ciele a nemeniteľné zásady. Zjednocuje a stabilizuje spoločnosť v strategických oblastiach, akým je aj poľnohospodárstvo. Je strategická v zmysle dlhodobých záujmov, ale takisto aj v zmysle národných záujmov či záujmov národnej bezpečnosti. Umožňuje plniť produkčné a mimoprodukčné funkcie poľnohospodárstva. Prosperujúce poľnohospodárstvo je najvyššou hodnotou kultúrneho štátu.

Využitie Doktríny alebo doktrinárskych princípov pre docielenie agrárnych záujmov je bežné aj v zahraničí. V súčasnosti sa často argumentuje agrárnou Doktrínou Ruskej federácie. Vďaka jej principiálnym riešeniam sa z potravinovo nedostatkového štátu stal najväčší vývozca obilia na svete.

V USA majú potravinovú suverenitu zakotvenú v ústave. Aj ďalšie štáty prakticky na celej zemeguli používajú v agrárnej legislatíve striktné doktrinárske formulácie. Patria sem napríklad Južná Kórea, Austrália, Veľká Británia, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko a mnohé ďalšie štáty.

Vo svete je to bežná prax

Vo svete je bežnou praxou, že legislatíva v  poľnohospodárstve, osobitne legislatíva, týkajúca sa pôdy, sa v týchto štátoch stala súčasťou ústavy.

Znamená to, že poľnohospodárstvo je na princípe doktríny chránené ako štátna priorita so strategickým postavením. Štáty sa takto ochraňujú pred náhlymi zmenami agrárnej legislatívy, ktorá by sa dala dosiahnuť jednoduchou väčšinou hlasov poslancov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down