13.05.2014 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko v potravinovej sebestačnosti veľmi pokrivkáva

Slovenská republika v potravinovej sebestačnosti veľmi pokrivkáva, v tomto ukazovateli je totiž na poslednom mieste v rámci Európskej únie (EÚ).

BRATISLAVA. Uviedol to dnes v Bratislave na medzinárodnej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Potraviny a obchod 2014 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).
"Sme možno jediná krajina na svete, ktorá mala pred 25 rokmi svoj potravinársky priemysel a poľnohospodársku prvovýrobu nastavenú tak, že sme dokázali 30 % tejto produkcie vyvážať a zabezpečiť pritom na 100 % domáci trh. Bohužiaľ, situácia je taká, že v roku 2012 sme mali potravinovú sebestačnosť na úrovni 46 %," zdôraznil Ľ. Jahnátek.
Dôvodov tohto nedobrého stavu je podľa jeho slov viacero. "Boli to jednak dôvody, ktoré súviseli s ekonomickou transformáciou na Slovensku. Aj keď sa slovenská poľnohospodárska prvovýroba a potravinárstvo dokázali postupne nejako vyrovnať s makroekonomickými zmenami, nakoniec prišiel posledný a rozhodujúci zásah, ktorý zrazil potravinárstvo nadol. Bol to príchod nových praktík v oblasti predaja potravín, ktoré priniesli niektoré obchodné reťazce," priblížil minister.
"Obchodné reťazce dodnes na Slovensku veľmi efektívne podnikajú. Bohužiaľ, na úkor slovenských potravinárov, na úkor slovenskej prvovýroby, s veľmi kvalitnou obchodnou maržou, ale nízkou kvalitou servisu a nízkou mierou kvality potravín," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down