26.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský výrobca prišiel s jedinečnou technikou

Firma Strojtechnika s.r.o. sídliaca vo Vrábľoch vznikla v roku 2004. V tom čase vlastnila firma ovocné sady a pestovala rôzne plodiny, ku ktorým si musela zaobstarať i špeciálnu techniku – jednalo sa napríklad o striasače ovocia a dopravníky. V roku 2019 oslavuje firma 15. Výročie svojho vzniku, a takéto pôsobenie v poľnohospodárstve je na slovenské pomery chvályhodné. Firma zamestnáva približne desať pracovníkov, ktorý sa starajú o vývoj a konštrukciu strojov, ale aj o servis.

Spoločnosť a jej expozíciu na veľtrhu Agrosalón 2019 nám predstavil je riaditeľ, Ing. Jozef Mošať,. „Nápad začať s výrobou striasačov ovocia vznikol v čase, kedy sme mali v prenájme ovocný sad s rozlohou 30 ha. V tomto sade sme využívali určitý typ striasaču, ktorý sme si v tých rokoch zapožičali. Ten nám však čo sa týka konštrukcie celkom nevyhovoval, a tak sme začali premýšľať, ako by sme mohli skonštruovať niečo, čo by bolo pre naše podmienky ideálne,“ povedal o histórii spoločnosti J. Mošať.

Prvý striasač začala táto slovenská firma vyrábať v roku 2005. Stroj, ktorý mal pracovný záber 5 metrov skonštruovali tak, že sa snažili priniesť viacero prvkov, ktoré používali rôzny výrobcovia a skĺbiť ich do jedného stroja. „Postupným vývojom a tým, že sme sa učili na chybách iných výrobcov sme naše výrobky zdokonaľovali a začali sa o ne postupne zaujímať zákazníci z maďarska, ktorí ich využívajú v hojnom počte. Maďarský trh je našim najväčším odberateľom čo sa týka týchto striasačov,“ uviedol J. Mošať.

Podľa jeho slov boli maďarský zákazníci vždy cennými a poskytovali dobrú spätnú odozvu. Aj vďaka ich podnetom prichádzal výrobca stále s novšími a dokonalejšími riešeniami. Ak sa aj stalo, že prišiel výrobca s nie príliš dobrým riešením, za každým ho to posunulo smerom k novým riešeniam a novej koncepcii tak, ako je tomu všade vo svete. Prvé striasače disponovali plne mechanickým ovládaním, avšak pri ďalších modeloch začali vo firme postupne riešiť ergonómiu a napríklad i vplyv vibrácií na pracovníkov obsluhy. „Postupom času sme začali riešiť napríklad i diaľkové ovládanie striasacieho ramena, ktoré používame pri našich strojoch Vibro od roku 2009. S takýmto riešením sú naši zákazníci zatiaľ veľmi spokojní. Momentálne máme k dnešnému dňu predaných 104 takýchto striasačov ovocia – v Bulharsku, Maďarsku a samozrejme na Slovensku,“ prezradil riaditeľ spoločnosti.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down