22.10.2013 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Smer nepodporil konanie voči ministrovi Jahnátkovi za údajné rodinkárstvo

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií nebude riešiť zamestnávanie príbuzných ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) v jeho rezorte. Poslanci vládneho Smeru-SD totiž nepodporili začatie konania v tejto veci. Za uznesenie hlasovala len opozícia.

BRATISLAVA. U ministra pracujú podľa medializovaných informácií na viacerých miestach, vrátane riadiacich funkcií, Jahnátkovi príbuzní alebo rodáci z Komjatíc. Šéf výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) trvá na tom, že minister zákon porušil. M. Beblavý pripomína, že ústavný zákon zakazuje zneužitie funkcie v prospech svojich blízkych.

"Podľa faktov, ktoré sme zhromaždili, minister Ľ. Jahnátek zneužil svoju funkciu v prospech svojich rodinných príslušníkov, ktorí by sa na ministerstvo nedostali, keby neboli jeho príbuzní," uviedol M. Beblavý.

Podľa vlastných slov ho mrzí, že poslanci Smeru-SD svojho ministra podržali. "Je mi ľúto, že kolegovia zo Smeru ho podržali, ale ich vyjadrenie chápem tak, že sa za neho hanbia, ale nemôžu inak," doplnil M. Beblavý.

Poslanec Mostu-Híd Zsolt Simon si myslí, že konanie ministra Ľ. Jahnátka je minimálne v rozpore s morálkou. Spýtal sa, prečo rodinkárstvo neprekvitá v iných rezortoch len u Ľ. Jahnátka.

Poslanci Smeru-SD sa ministra zastávajú, tvrdia, že dodržal štandardný postup a pri zamestnaní príbuzných nedošlo k rodinkárstvu. Podpredseda výboru Otto Brixi (Smer-SD) v diskusii k návrhu na začatie konania voči Jahnátkovi uviedol, že dnes je systém nastavený tak, že ministerstvo konalo v súlade s internými predpismi.

Minister pôdohospodárstva Ľ. Jahnátek nedávno vyhlásil, že odmieta porušenie zákona pri výbere pracovníkov ministerstva. Podľa hovorcu agrorezortu Petra Hajnalu nemá minister vo vzťahu k výberovým konaniam na štátnozamestnanecké pozície v rámci svojho rezortu žiadnu kompetenciu, a to bez ohľadu na to, či ide o externú alebo internú formu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down