24.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snaha o zvládnutie nadmerného rybolovu

Po prvý krát v histórii stúpla globálna spotreba rýb nad 20 kilogramov na osobu za rok. Podľa správy z FAO (Organizácia spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo) je to vďaka väčším dodávkam z akvakultúr, vďaka rekordným úlovkom niektorých kľúčových druhov rýb a kvôli menším stratám.

RÍM. Napriek zásadným pokrokom v niektorých oblastiach sa celkový stav svetových morských zdrojov nezlepšil. Správa tvrdí, že neudržateľným tempom sa loví v tretine komerčných zdrojov rýb, čo je oproti roku 1974 trojnásobok.

Celková produkcia rybárstva, vrátane produkcie z vnútrozemských vôd, predstavovala v roku 2014 spolu 93,4 milióna ton, čo je oproti predošlým dvom rokom mierny nárast.

Efektívny manažment zdrojov

Najväčší podiel patrí druhu Alaska pollock, ktorý tak po prvý krát od roku 1998 nahradil druh anchoveta. To poskytuje dôkaz o správnom fungovaní zavedených pravidiel, zameraných na efektívny manažment zdrojov. Rekordné úlovky boli zaznamenané v štyroch hodnotných skupinách: u tuniakov, u homárov, u kreviet a u hlavonožcov.

V roku 2014 bolo vo svete v prevádzke 4,6 milióna rybárskych lodí. Až 90 percent z toho sa používalo v Ázii a v Afrike, avšak iba 64 tisíc lodí v týchto oblastiach má dĺžku väčšiu ako 24 metrov.

 

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down