03.04.2018 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snažia sa predísť globálnym pandémiám

Partnerstvo medzi Agentúrou Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) a Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je orientované na podporu tých kapacít v rozvojových krajinách, ktoré sú zamerané na zvládnutie ochorení poľnohospodárskych zvierat. Za 12 mesiacov sa v dvadsiatich piatich krajinách Afriky, Ázie a na Strednom východe podarilo vyškoliť viac ako 4700 veterinárnych expertov.

RÍM. FAO poskytlo technické školenia, ktoré boli venované celej škále kľúčových kompetencií – monitorovaniu ochorení a predpovedi ich šírenia sa, laboratórnym operáciám, zabezpečeniu, kontrole, prevencii a tiež stratégiám, ktorými by bolo treba reagovať na vypuknutie ochorenia.

 Vzájomne prospešné oblasti

„Počas spolupráce sme našli mnohé vzájomne prospešné oblasti záujmu medzi komunitou, venujúcou sa potravinárstvu a poľnohospodárstvu, a komunitou, zameranou na ľudské zdravie,“ povedal Dennis Carroll, riaditeľ oddelenia, ktoré sa v USAID venuje globálnemu zdraviu a rozvoju.

„Partnerstvo s FAO nám dovoľuje nielen chrániť ľudskú populáciu pred budúcimi infekčnými hrozbami, ale chrániť aj zvieratá pred vírusovými ochoreniami, ktoré môžu ohroziť potravinové zásoby. Nie je to len záležitosť globálneho zdravotného bezpečia a infekčných chorôb, ale aj potravinovej bezpečnosti a ekonomického rastu,“ dodal D. Carroll.

„Približne 75 percent z infekčných chorôb, ktoré boli zaznamenané v posledných desaťročiach, sa pôvodne vyskytlo u zvierat. To je dôvod, prečo môže posilnenie schopností identifikácie nových ochorení u zvierat už pri zdroji, ako aj adekvátna reakcia na ne, poskytnúť strategickú výhodu pri predchádzaní budúcim pandémiám,“ povedal Juan Lubroth, hlavný veterinárny predstaviteľ FAO.

„Aktívny prístup k infekčným ochoreniam je nevyhnutný, a svet naň potrebuje kvalifikovaných a rýchlo konajúcich profesionálov – biológov, ekológov, mikrobiológov, lekárov a veterinárov. A práve konzistentná podpora zo strany Spojených štátov amerických je pri budovaní týchto kapacít nenahraditeľná,“ dodal J. Lubroth.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down