22.09.2015 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

So zberom jabĺk začali už aj v Tekovskej Breznici, s úrodou sú spokojní

So zberom tohtoročnej úrody už začali aj v sadoch spoločnosti Amazonit v Tekovskej Breznici (okres Žarnovica). V takmer päťhektárovom sade pestuje rodinná firma dve odrody jabĺk, ktoré patria medzi tunajšími zákazníkmi medzi najžiadanejšie.

TEKOVSKÁ BREZNICA. Ako priblížil konateľ spoločnosti Marek Šály, so zberom odrody Golden Delicious začali ešte v polovici septembra. Podľa jeho slov ide o jednu z najobľúbenejších odrôd, ktorá pri dobrom uskladnení vydrží až do januára nasledujúceho roka. Neskôr dozrieva odroda Pinova, ktorá však v pivniciach vydrží až do apríla, mája. Šály predpokladá, že so zberom a tiež predajom tejto zimnej odrody začnú od októbra.
V Tekovskej Breznici sú s tohtoročnou úrodou aj napriek suchému letu spokojní. "My ako malá rodinná firma sa každý rok snažíme dosiahnuť istý priemer, výnos, čistú tonáž z daného hektára, či už sa to týka jabĺk, alebo jahôd," podotkol Šály s tým, že suché leto je pre nich lepšie ako leto mokré a daždivé. "Pokiaľ to je upršaný rok, tak je to u nás horšie," dodal s tým, že ide o intenzívne pestovanie jabĺk, pri ktorom využívajú kvapkovú závlahu.
Nielen počas zberu jabĺk, ale aj v čase samozberu jahôd je vidieť v sade autá z viacerých okresov Banskobystrického, ale aj Nitrianskeho kraja. "Celú našu produkciu, všetko, čo dokážeme vyrobiť, vypestovať, riešime hlavne predajom z dvora," dodal Šály s tým, že ich snahou je osloviť najmä zákazníkov z priľahlých okresov.
Spoločnosť Amazonit, s. r. o., vznikla v roku 2008. Jej hlavnou činnosťou je pestovanie a predaj jabĺk a jahôd. Jabloňový sad sa nachádza na miernom západnom svahu Štiavnických vrchov v obci Tekovská Breznica a jahodová plantáž je pri sade.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down