Sója a hrach - naďalej perspektívne plodiny

"Sója je v podmienkach Slovenska perspektívnou plodinou. V roku 2010 sme ju pestovali na cca 14 tisíc hektároch, o 12 rokov neskôr už na takmer 68 tisíc hektároch. Avšak v roku 2023 plochy so sójou klesli na 49 082 hektárov. Príčin bolo viacero," uviedol Ing. Martin Mátyas, PhD., produktový manažér spoločnosti RAPOOL Slovakia na odbornom seminári v Cabaj – Čápori neďaleko Nitry. „Bolo za tým sklamanie pestovateľov z dosiahnutých úrod v roku 2022. Taktiež nedostatok osiva sóje v roku 2023, kvôli prepadu produkcie a jej kvality.“

„Je dôležité identifikovať správnu skorostnú kategóriu sóje pre vaše podmienky,“ upozornil v úvode M. Mátyás. V sóji sú kategórie od "0000" odrôd - najskoršie na slovenskom trhu, "000" - veľmi skoré odrody, "00" a "0" odrody, ktoré sú dominantné pre podmienky Slovenska. Jednotkové odrody sú okrajovo pestované v najjužnejších oblastiach Slovenska. Z nosného portfólia odrôd upozornil na veľmi skoré Sculptor a Sussex, stredne skoré Acardia a Achillea a stredne neskoré Paula a SU Lavena - používané ako kontrolné odrody na porovnávanie a hodnotenie nových odrôd s perspektívou zaradenia do portfólia.

Ako uviedol M. Mátyás výsledky pokusov realizovaných v tomto roku v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš potvrdili prednosti uvedených odrôd. Hodnotená bola výška rastlín a výška nasadenia prvého struku, čo sú dôležité parametre z hľadiska minimalizácie zberových strát. Ďalej intenzita vetvenia a násada strukov, čo sú zase významné úrodotvorné parametre. Gro odrôd v ponuke pre slovenský trh majú semená s bielym pupkom - Sculptor, Arcadia, Achilea, Paula a SU Lavena. Súvisí to s požiadavkami potravinárskeho priemyslu pre výrobu tofu. 

Najskoršia odroda Sculptor (0000) na slovenskom trhu je určená pre pestovateľov hospodáriacich v okrajových oblastiach pestovania sóje. Vyznačuje  sa veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a veľmi dobrým kvalitatívnym profilom. Nasadenie prvého struku je viac ako desať centimetrov, zo sledovaných odrôd vykazuje najvyšší obsah bielkovín. Odroda Antigua (0000) je o niekoľko dní neskoršia ako Sculptor. Vyniká v zdravotnom stave, úrodovo o niečo zaostáva za Sculptorom. Minuloročná novinka Sussex (000/0000) bola zaradená do ponuky pre nadpriemernú kvalitu a dosahovanie dobrých úrod. Svoje prednosti potvrdila v pokusoch ÚKZÚZ-u v roku 2022, kedy bola v sortimente veľmi skorých odrôd najúrodnejšia a tento výsledok potvrdila aj v pokusoch na Slovensku, konkrétne v lokalite Veľký Krtíš.

Nosnou odrodou v portfóliu je Achillea (000), využiteľná v potravinárstve na výrobu tofu. Vyznačuje sa veľmi dobrým úrodovým potenciálom a nadpriemerným obsahom bielkovín. Uvedené potvrdili výsledky odrodového pokusu spoločnosti Matex v roku 2022, v ktorom z 39 odrôd skorostnej kategórie od 0 do 000, skončili odrody od spoločnosti SAATEN Union štyrikrát v prvej päťke v hodnotení obsahu bielkovín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down