03.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Španielsko sa obáva poklesu produkcie olivového oleja takmer o tretinu

      Madrid 3. augusta (TASR) - Farmári na juhu Španielska sa obávajú, že tohtoročné horúčavy a extrémne sucho môžu zredukovať produkciu olivového oleja v sezóne 2022/2023 takmer o tretinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.


      Asociácia mladých farmárov ASAJA v Andalúzii, kde sa v rámci Španielska pestuje najviac olív, tento týždeň zverejnila odhad, že v sezóne 2022/2023 sa vyrobí približne 1 milión ton olivového oleja. V predchádzajúcej sezóne 2021/2022 produkcia oleja dosiahla zhruba 1,48 milióna ton.            
      Šéf španielskeho združenia producentov potravinárskych olejov Primitivo Fernández v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že zatiaľ je skoro hovoriť o konkrétnych dôsledkoch sucha a horúčav na produkciu, "je však takmer isté, že výroba bude v porovnaní s predchádzajúcou sezónou nižšia".  
      Slabé zrážky počas jarných mesiacov spôsobili, že vodné rezervoáre sú menej naplnené než zvyčajne a navyše, vysoké teploty v mnohých regiónoch zasiahli olivovníky v čase, keď boli v plnom kvete.    Údaje z ministerstva životného prostredia ukázali, že španielske vodné nádrže sú naplnené iba na 40,4 % kapacity, čo je výrazne pod priemerom z posledných 10 rokov na úrovni 48,5 %.
      Španielski farmári medzitým zvýšili o 25 % plochy na pestovanie slnečnice s cieľom zvýšiť produkciu slnečnicového oleja po tom, ako dovoz z Ukrajiny po útoku Ruska prudko klesol. Fernández však varoval, že nepriaznivé počasie v Španielsku môže zasiahnuť aj produkciu tejto komodity.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down