24.05.2016 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Špecialista na klasové fuzariózy

Z portfólia prípravkov spoločnosti Syngenta určených pre ošetrenie obilnín si môže vybrať naozaj úplne každý pestovateľ. A to nielen taký, ktorý hľadá intenzitu ale aj ten, čo chce ušetriť, prípadne mu s ohľadom na stav porastu vyhovujú nižšie vstupy. Na klasy v obilninách si síce ešte chvíľku počkáme, no už teraz vám chceme predstaviť víťaza na dvoch frontoch – Magnello.

Prípravok Magnello a jeho morforegulačné a fungicídne účinky si už mohli preveriť pestovatelia v porastoch repky. Sme presvedčení, že potvrdí svoje dobré výsledky dosiahnuté v pokusoch a prinesie do pestovania repky svoju silu a inováciu. Práve tieto jeho vlastnosti vám popíšeme na nasledujúcich riadkoch, ale na inom fronte – v dosiahnutí zdravých a čistých klasov. Jeho inovácia v segmente ochrany rastlín sa skrýva v použití účinnej látky difenoconazole, ktorá je novinkou vo foliárnej ochrane obilnín proti fuzariózam v klase, a tak sa nielenže stará o kontrolu tohto nepríjemného, každým rokom viac rozšíreného patogénu, ale proaktívnejšie rieši aj prevenciu vzniku rezistencie. Difenoconazole podobne ako jeho partner tebuconazole, patria do skupiny triazolov. Zastavujú vývoj húb inhibíciou ergosterolu v bunkových membránach, takže pôsobia ako demetylačné inhibítory. Pracujú systémovo a do rastliny sa dostávajú rýchlo a jednoducho, čo v prípade nečakaných letných dažďov ochráni ich účinnosť a dlhotrvajúci efekt. V rastline sa veľmi rýchlo šíria smerom k novým pletivám a keďže vzájomne dopĺňajú svoju účinnosť, tak v kombinácii pôsobia veľmi dobre preventívne, kuratívne ale aj eradikatívne.

Klasové choroby dokážu v niektorých rokoch poriadne znížiť úrodu a jej kvalitu a z profitu pestovania pšenice ukrajujú naozaj veľký kus. Znížením fotosyntetickej plochy ako aj produkciou metabolitov podstatne zasahujú do ekonomiky pestovania, a ak sa k tomu pridá aj extrémny rok s častými prehánkami, prípadne inými problémami pri žatve, môžu fuzariózy, septórie, ale aj černe výrazne skresať zisk z pestovania. Svojou registráciou prípravok Magnello výborne kontroluje tieto choroby a v aplikačnom okne T3 sa postará o dobrý zdravotný stav porastov a patogénom ako septoriózy, fuzariózy a hrdze nedá šancu na rozvoj. Vo fáze T3+ je Magnello so svojou cielenou aplikáciou pre kvalitnú ochranu voči klasovým fuzariózam a s dobrými výsledkami pri navýšení úrody právom nominovaný ako špecialista na klasové fuzariózy. Pri aplikácii vo fáze od začiatku metania (BBCH 51) do konca kvitnutia (BBCH 69) dobre kontroluje choroby klasov a zároveň má aj opakovane dobrý vplyv na navýšenie úrody.

Magnello sa svojou širokou registráciou, ktorú má do ozimných a jarných raží, tritikale, ozimných a jarných pšeníc, môže pochváliť aj registráciou do ozimnej a jarnej pšenice tvrdej, kde je parameter kvality produkcie obzvlášť prísne sledovaný. Samozrejme už hore spomenutá registrácia do repky len potvrdzuje, že prípravok Magnello sa v skladoch na farmách bude objavovať v období pred metaním a kvitnutím pšeníc, ale aj pred jesennou reguláciou a fungicídnou ochranou repiek. S Magnellom teda určite zvíťazíte na dvoch frontoch a pšenica bude mať klasy v pohode.

Použitie a dávkovanie prípravku Magnello

PlodinaŠkodlivý organizmusAplikačná dávka prípravku (l/ha)Dávka aplikačnej kvapaliny (l/ha)Ochr. doba (dni)
pšenica ozimná, pšenica jarnáfuzariózy, helmintosporióza pšenice, septoriózy, hrdze1,0100 - 400AT
pšenica tvrdá ozimná, pšenica tvrdá jarnáfuzariózy, helmintosporióza pšenice, septoriózy, hrdze1,0100 - 400AT
raž ozimná, raž jarnáfuzariózy, septoriózy, hrdze1,0100 - 400AT
tritikalefuzariózy, septoriózy, hrdze1,0100 - 400AT
repka ozimná,

repka jarná

fómová hniloba, morforegulácia rastu0,8100 - 400AT

Graf: Účinnosť na fuzariózy v klase

Chart in Microsoft PowerPoint

 

Obr.1: S Magnellom sa nemusíte obávať takéhoto premnoženia fuzarióz v poraste

fuzaria_psenice

Ing. Miroslav Béreš

Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down