12.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spojené štáty očakávajú rekordnú úrodu kukurice

Tohtoročná úroda kukurice v USA pravdepodobne prekoná minuloročný rekord napriek tomu, že rozloha kukuričných polí je tento rok menšia. Uviedlo to v najnovšej prognóze americké ministerstvo poľnohospodárstva. Informovala o tom agentúra AP.

SAINT LUIS BLUES. Ministerstvo očakáva, že úroda kukurice dosiahne tento rok okolo 13,9 miliardy bušelov (1 bušel = 25,4 kg), čo predstavuje mierny nárast oproti minuloročnému rekordu. Aj keď rozloha kukuričných polí je v tejto sezóne menšia, ministerstvo počíta s vyššími úrodami na aker (0,405 ha). Ako uviedlo, úroda z jedného akru by mala dosiahnuť 165,3 bušelu, čo je o 6,5 bušelu viac než v minulom roku.
Čo sa týka celosvetových úrod, americké ministerstvo poľnohospodárstva očakáva v sezóne 2014/2015 úrody na úrovni 979,1 milióna ton. To je približne na úrovni z minulej sezóny.
Odhad ministerstva je však založený na tom, že počasie sa v lete v takzvaných kukuričných štátoch (Corn Belt) udrží v normále. To totiž nie je isté a počasie sa v nasledujúcich mesiacoch môže dramaticky meniť. Príkladom je leto 2012, kedy prišli rozsiahle suchá, ktoré zničili veľkú časť úrody kukurice aj sóje, a ceny komodít vyhnali na rekordnú úroveň.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down