26.01.2011 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločná európska mena prežije

Spoločná európska mena euro podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha súčasné problémové obdobie prežije.

"Aktuálna kríza nie je krízou eura, ale jednotlivých periférnych ekonomík a má rôzne príčiny," uviedol na dnešnom diskusnom stretnutí Slovensko-rakúskej obchodnej komory. Problémom Írska je napríklad transformácia privátneho bankového dlhu na štátny dlh, kríza v Grécku bola zase spôsobená netransparentnosťou miestnych štatistík či veľkým odlivom vkladov do zahraničia. Podobne má svoje osobitné problémy Portugalsko aj Španielsko, pripomenul J. Makúch.

"Nie je to problém eura. Je jedno, v akej mene máte dlhy, stále sú to dlhy a treba ich splácať," podčiarkol. Problémom aktuálneho nastavenia fungovania eurozóny je podľa neho to, že euro je mena postavené prevažne na jednej nohe - menovej politike. "Obyčajne majú meny dve nohy, menovú a fiškálnu, euro fiškálnu nohu stále nemá. Problémom bolo hlavne nedodržiavanie fiškálnych kritérií, ktoré eurozóna sama schválila, ale potom bola veľmi benevolentná pri ich porušovaní," pripomenul J. Makúch.

Ohľadom budúcnosti spoločnej európskej meny je však optimistický. "Optimizmus, že euro prežije, je v tom, že sa robia veľké fiškálne projekty vo všetkých štátoch, nielen v tých, ktoré sú priamo ohrozené. Je predpoklad, že tá fiškálna noha silnie a bude dostatočná na to, aby spolu s menovou nohou euro udržala nad vodou," konštatoval šéf centrálnej banky.

V tomto smere sa J. Makúch spolieha aj na nový systém pravidiel, ktorý má od roku 2013 nahradiť súčasný euroval. "Pokiaľ sa podarí v mechanizme, ktorý by mal od roku 2013 začať fungovať, presadiť automatické postihovania nedodržiavania kritérií, tak to bude nezávislé od politickej pamäte a mohlo by to mať veľmi pozitívny dlhodobý účinok," dodal.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down