16.07.2021 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločnosť Leading Farmers na CDP s autonómnym robotom

Trimble AgGPS, či napríklad taký systém Yara N-Sensor sú stálicami v portfóliu spoločnosti Leading Farmers, ktorým sa firma venuje už dve desaťročia. Návštevníkom výstavy Celoslovenské dni poľa však tentoraz prišli zástupcovia firmy predviesť niečo výnimočné – autonómny „nosič náradia“ Robotti od výrobcu Agrointelli.

Firma Leading Farmers sa tak rozhodla pre prezentáciu technológií, ktoré sú momentálne na vzostupe. Základným kameňom úspechu projektu Robotti je rozsiahle použitie navigačných, automatizačných a kamerových systémov v kombinácii s agronomickými znalosťami a výskumom. Autonómny stroj označením Robotti bol na výstave Celoslovenské dni poľa prispôsobený pre sejbu cukrovej repy a jej plečkovanie. Vo výbave robota tak nechýbalo ani nezávislé navádzanie náradia, tzv. side-shift, alebo ak chcete, bočný posuv. Jedná sa o kamerový systém anglickej firmy Garford, ktorý pred sebou vidí niekoľko riadkov porastu a riadi náradie (v tomto prípade plečku) podľa vyhodnocovania sofistikovaných algoritmov. Aj vďaka tomuto systému dokáže robot vykonávať plečkovanie pri pracovnej rýchlosti 6-7 km/h, čo je v tomto štádiu vývoja úctyhodná rýchlosť. Robot údaje navyše zaznamenáva do svojej pamäte a tak je z nich možné následne vytvoriť napríklad aplikačné mapy. Výskyt prípadných prekážok pri jeho práci sleduje skener. Ak sa v trase jazdy vyskytne väčšia prekážka, stroj sa zastaví a automaticky vyšle správu svojmu nadriadenému. Ten dokáže stroj ovládať i manuálne a tejto prekážke sa vyhnúť a pokračovať v práci.

„Cieľom vývoja autonómneho stroja Robotti nie je nahrádzať ľudí. Momentálne sa v poľnohospodárstve vynára pomerne veľký problém s pracovnou silou. Roboty, pri ktorých sa vyžaduje monotónna práca s vysokou presnosťou sú samozrejme ochotnejšie ju vykonávať, ako bežní smrteľníci,“ hovorí Ing. Ján Soták, obchodný manažér spoločnosti a pokračuje: „Sme stále však len na začiatku vývoja. Momentálne hľadáme cestu, aké stroje využiť pre prácu na menších plochách, prípadne v špeciálnej rastlinnej výrobe a naopak, aké roboty využívať na väčších plochách. Tento robot má byť skúškou k tomu, ako by mala vyzerať vnútorná logistika celého systému a aké sú prekážky pri využívaní autonómnych strojov.“


Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down