02.03.2017 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločnosť Syngenta pripravená aj na Clearfield Plus technológiu

Mať čisté pole chce väčšina pestovateľov slnečnice na Slovensku a preto po technológii Clearfield siaha čoraz viac farmárov. Práve táto technológia prevažuje pri ošetrovaní slnečnice na našich poliach a ukrojila si poriadny kus z koláča používaných technológií.

Do značnej miery je to zásluhou aj kvalitných IMI materiálov spoločnosti Syngenta, ktoré sú rezistentné na účinnú látku imazamox. Či už ide o zakladanie porastov v horších podmienkach, alebo tých špičkových na úrodných pôdach s vysokou intenzitou, vždy sa jedná o vyvážené, stabilné, presne pre slovenské podmienky vyberané potfólio.  Absolútnou jednotkou v pestovaní Clearfield hybridov je veľmi žiadaný hybrid NK Neoma, ktorý sa pestuje na značnej výmere nie len na Slovensku. Hybrid si našiel veľkú obľubu u našich susedov v Maďarsku. Tento kvalitný materiál si za kontrolu vybral aj ÚKSÚP v štátnych odrodových skúškach a pre mnohé konkurenčné materiály je to dosť tvrdý oriešok. Na českom ÚKZÚZ sa ako kontrola používa opäť náš materiál NK Brio. Je to vysoko kvalitný materiál do klasických technológií pestovania, z ktorého NK Neoma vzišla.

Systém pestovania Clearfield pracuje so selektivitou materiálov na účinnú látku imazamox, ktorá spôsobuje postupné pozvoľné odumieranie burín a tým zabezpečuje čisté polia. Agronómovia sú už zvyknutí na dávku 1,2 l/ha prípravku Listego, ktorá je dostatočne účinná už v skorých štádiách buriny a dostatočne selektívna a šetrná pre slnečnicu. V niektorých lokalitách s hojnou zásobou semien burín v pôde sa oplatí dávku Listego deliť po 0,6 l/ha, čo zabezpečí kontrolu burín vzchádzajúcich v druhej vlne a tým sa pekne eliminuje konkurenčné prostredie pre slnečnicu. Tá v konečnom dôsledku môže plne prejaviť svoj potenciál, pretože získava priestor a živiny pre tvorbu vysokej a kvalitnej úrody. V niektorých špecifických prípadoch (kolísanie denných a nočných teplôt, nadmerné množstvo zrážok alebo ich nedostatok) môže dôjsť k takzvanému „yelow flash“ efektu, kedy porast slnečnice mierne zožltne. Tento jav nemá negatívny dopad na fyziológiu a konečnú úrodu a po niekoľkých týždňoch slabne až odznie úplne. V poľných pokusoch bola testovaná aplikácia až štvornásobnej dávky účinnej látky imazamox a rastliny nevykazovali žiadne deformácie alebo nekrózy.

Technológia Clearfield sa dostáva na ďalší stupienok, aby bola ešte viac komfortnejšia, ešte viac účinnejšia proti burinám a ešte viac ohľaduplnejšia voči slnečnici. Pre túto novú technológiu zaradila spoločnosť Syngenta do svojho portfólia prípravok Listego Plus, ktorý pracuje s inými zmáčadlami a je určený výhradne pre materiály do technológie Clearfield Plus.  Aby ste sa v pestovaní slnečnice mohli dotknúť hviezd, ponúkame v tomto segmente špičkovú odrodu SY Neostar, určenú pre Clearfield Plus a vychádzajúcu z hybridu NK Neoma. Sme presvedčení, že bude rovnako úspešná, čo dokazujú aj výsledky nie len zo susedných krajín, ale aj z odrodových a registračných skúšok ÚKSÚP. Materiál SY Neostar si mnohí vyskúšali už minulý rok s veľkým úspechom. Tohto roku sa vám táto slnečnica ukáže v plnej sile, a ruka v ruke s prípravkom Listego Plus siahne na svoj genetický potenciál. Môžeme v krátkosti prezradiť, že sú pripravené na skúšanie ďalšie nové materiály, ktoré pre váš komfort dodajú spolu s prípravkom Listego Plus ucelenú technológiu Clearfield Plus. V tomto roku každopádne ponúkame dva Clearfield Plus hybridy slnečnice SY Neostar a SY Bacardi, neváhajte a vyskúšajte.

Aké výhody prináša Listego Plus v Clearfield Plus technolóii?

  • Vďaka novej technológii zmáčadiel sa lepšie uchytí na listoch a zaistí ich lepšie pokrytie.
  • Rieši klasické aj problémové buriny napr. mrlík, pichliač roľný, pretože rýchlejšie preniká voskovou vrstvou listu do pletív rastliny, do ktorých sa následne dostáva väčšie množstvo účinnej látky.
  • Flexibilita pri aplikácii, aj v prípade neskoršej aplikácie je zachovaná vyššia účinnosť.
  • Ľahšia likvidácia výdrolu slnečnice v následných plodinách, u Clearfield® Plus hybridov je vyšľachtená rezistencia iba na účinné látky zo skupiny imidazolinov (imazamox)

 

Aplikácia v technológii ošetrovania slnečnice proti burinám je komfortná, agronóm si len musí dať pozor na nekompatibilitu v smere Clearfield Plus technológia – Clearfield technológia – klasická technológia, aby nedošlo k znehodnoteniu porastov.

 

Majte na pamäti :

  • Listego Plus (registrovaná dávka 1,2 – 2,0 l/ha, flexibilné dávkovanie podľa výskytu trvácich burín) má iné dávkovanie než Listego (registrovaná dávka 1,0 – 1,2 l/ha, odporúčaná dávka 1,2 Listego Plus
  • 2,0 l/ha Listego Plus (25 g/l imazamox) je rovnaké množstvo imazamoxu ako v 1,2 l/ha Listego (40 g/l imazamox).
  • Aby ste dokázali kontrolovať i buriny ako pichliač, je nevyhnutné použiť plnú dávku Listego Plus 2,0 l/ha.

listego plus účinnosť

Tabuľka:

 

Spektrum burín Prípravok  Dávka l/ha Termín ošetrenia
silné zaburinenie jednoklíčnolistovými burinami Dual Gold  960 EC 1,4 preemergentne
Listego 1,2 postemergentne, 2-4 listy burín, 4-6 listov slnečnice
Listego Plus 1,2 – 2,0 postemergentne, 1-2 listy burín, 2-8 listov slnečnice
durman obyčajný, dvojklíčnolistové, jednoklíčnolistové buriny Dual Gold  960 EC 1,4 preemergentne
Listego 0,6 + 0,6 postemergentne, 2-4 listy burín, 2-6 listov slnečnice, delená aplikácia
Listego Plus 1,2 – 2,0 postemergentne, 3-4 listy burín, 2-8 listov slnečnice

 

Autor: Ing. Miroslav Béreš, Syngenta Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down