27.10.2022 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotrebiteľské ceny konzumných vajec sa pred Vianocami zvýšia

      Nitra/Liptovský Mikuláš 27. októbra (TASR) – Spotrebiteľské ceny vajec sa v najbližšom období zvýšia. Chovatelia nosníc sú nútení reagovať na zvyšujúce sa náklady na krmivá, elektrickú energiu, plyn a obaly. Podľa slov Petry Letkovej zo spoločnosti Hydina Holding Liptovský Mikuláš vzrástli náklady len na krmivá o vyše 60 percent.


      "Odbytové ceny vajec budeme musieť zvyšovať zo súčasných 10 centov na 15 centov za jedno vajce. Obchodný reťazec si zvýši cenu o ďalších 60 percent, plus DPH, takže konečná cena pre spotrebiteľa sa bude pohybovať okolo 30 centov za vajce," skonštatovala.
      Výrazný rast výrobných nákladov zaznamenávajú chovatelia nosníc už od začiatku minulého roka. Podľa slov Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) za posledné dva roky vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 percent, pričom v tomto roku nárast predstavoval 44 percent. Náklady na krmivá pritom predstavujú viac ako polovicu všetkých nákladov v chove nosníc, upozornil.
      Medziročne sa chovateľom štvornásobne zvýšili ceny elektrickej energie a strojnásobili sa ceny plynu. Celkové priemerné výrobné náklady stúpli pre chovateľov za posledné dva roky o 39 percent, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje sumu 2,89 eura na 100 vajec. "Ak Európska únia a najmä naša vláda neprikročia k zastropovaniu cien elektrickej energie a plynu pre poľnohospodárov, bude nevyhnutné zvýšenie odbytových cien konzumných slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady chovateľov nosníc," skonštatoval Molnár.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down