16.10.2013 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotrebiteľské ceny v SR by mohli do konca tohto roku ešte klesnúť

Spotrebiteľské ceny na Slovensku boli podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR v septembri 2013 v porovnaní so septembrom 2012 vyššie o 1 % a v porovnaní s augustom 2013 sa nezmenili.

"Naďalej predpokladáme v nasledujúcich dvoch mesiacoch už len mierne spomalenie inflácie s najnižšími predpokladanými úrovňami v mesiacoch október a november. Začiatkom roka 2014 by mal medziročný rast cien napriek proklamovanej stagnácii cien plynu postupne mierne zrýchľovať," uviedli v reakcii na čísla ŠÚ SR analytici menového úseku Národnej banky Slovenska.
"Pokles rastu cien predbieha naše očakávania a predpokladáme, že sa ešte neskončil. Do konca roka sa s veľkou pravdepodobnosťou dostane ešte nižšie, teda pod 1 % medziročne," myslí si ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Súčasný vývoj je podľa neho zo spotrebiteľského pohľadu veľmi priaznivý a posledné správy o regulovaných cenách hovoria, že v budúcom roku bude cenový vývoj minimálne podobný, ak nie ešte nižší. "Dá sa preto očakávať, že aj relatívne nízky rast nominálnych miezd bude stačiť na to, aby reálne príjmy rástli," poznamenal Fojtík.
"Za pomalým rastom cien sa skrýva slabý spotrebiteľský dopyt. Slabšie cenové tlaky však máme aj vďaka malému zvyšovaniu regulovaných cien v úvode roka, ako aj septembrovému zvoľneniu dynamiky rastu pri potravinách," podčiarkol hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Dnešné dáta ohľadom inflácie podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža naznačujú, že harmonizovaná inflácia by mohla dosiahnuť úroveň 1,0 až 1,1 %, čo predstavuje ďalšie spomalenie. "Podobný trend vidíme aj v celej eurozóne, kde inflácia v septembri klesla na 1,1 %. Vývoj inflácie v posledných mesiacoch tak predstavuje mierne riziká smerom nadol pre náš odhad rastu spotrebiteľských cien o 1,8 % pre rok 2013," dodal.

(tasr)

 

-mag- (15.10.2013)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down