18.06.2013 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK nesúhlasí s tohtoročným návrhom EÚ na krátenie podpôr

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nesúhlasí s návrhom Európskej komisie (EK) na krátenie priamych platieb, ktorý minulý týždeň väčšinou hlasov schválil Európsky parlament (EP).

BRATISLAVA. Za relevantné nepovažuje tvrdenie, že s prihliadnutím na dôsledky nerovnocenného rozdeľovania priamych platieb medzi malých a veľkých príjemcov pomoci sa krátenie priamych platieb v roku 2012 aj teraz má týkať len poberateľov nad 5000 eur s cieľom dosiahnuť vyrovnanejšie rozdeľovanie týchto prostriedkov. Informoval o tom tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

"EK týmto opäť vysiela negatívny signál smerom k novým členským krajinám EÚ. Naši poľnohospodári doteraz nepoberajú výšku platieb v takom objeme ako v iných krajinách, pričom nedosahujú dokonca ani priemer EÚ. Celkom logicky preto nemôžu s takýmto postihom súhlasiť," povedal podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo a služby Alexander Pastorek.

Navrhnuté opatrenie má podľa A. Pastoreka jednoznačne diskriminačný charakter a vôbec neberie do úvahy skutočný vplyv zníženia platieb na sektor, nezohľadňuje zamestnanosť, či pozitívny vplyv subjektov, ktoré sú poberateľmi podpory nad 5000 eur na životné prostredie, súvisiace napríklad s rozvíjaním chovu hospodárskych zvierat a následným využívaním lúk a pasienkov.

"Takto konštruované krátenie priamych platieb v roku 2013 je diskriminačné z viacerých dôvodov. Predovšetkým diskriminuje podniky podľa veľkosti, a to bez ohľadu na dodržiavanie stanovených podmienok hospodárenia. Súčasne diskriminuje aj Slovensko, ktoré má historicky výrazne väčšie percentuálne zastúpenie poberateľov priamych platieb nad 5000 eur ako iné členské krajiny, vrátane Francúzska a Talianska," zdôraznil A. Pastorek.

Krátením priamych platieb v tomto roku sa má podľa informácií SPPK v rámci EÚ ušetriť 1,471 miliardy eur. EK navrhnutý a EP schválený model je však diskriminačný aj v tom, že nepostihuje všetky krajiny rovnako. Zatiaľ síce nie je platný, pretože sa na ňom nezhodla väčšina členských krajín. Ak však napokon vstúpi do platnosti, Slovensko príde približne o 4,3 % národnej obálky na priame platby v roku 2013, teda o 17 miliónov eur. Z celoeurópskeho "balíka" priamych platieb v hodnote 43,7 miliardy eur sa však má ušetriť len 3,37 %, teda takmer o celý percentuálny bod menej, ako sa má na úsporách podieľať Slovensko.

"Nevidíme žiadny relevantný dôvod na to, aby sa niektoré krajiny podieľali na vynútených úsporách viac, iné menej a niektoré dokonca vôbec. Paradoxné pritom je, že najväčšie škrty hrozia Českej republike a Slovensku, teda krajinám, v ktorých je úroveň priamych platieb výrazne nižšia ako v západnej Európe. My sme preto navrhovali, aby sa krátenie týkalo len tých krajín, kde úroveň priamych platieb prevyšuje priemer EÚ. Pokiaľ by tento postup nebol akceptovateľný, podpory by sa mali krátiť všetkým krajinám a podnikateľom rovnako, čo by bolo spravodlivejšie ako riešenie odobrené EP," dodal podpredseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down