14.10.2013 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK oceňuje, že rozpočet obsahuje zdroje na prechodnú štátnu pomoc

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) oceňuje, že vládny návrh rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR obsahuje zdroje vo výške 19 miliónov eur na prechodnú vnútroštátnu pomoc, z ktorých bude možné podporiť citlivé sektory, predovšetkým živočíšnu výrobu.

BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec v reakcii na vládou SR schválený návrh rozpočtu na rok 2014. Celkový objem priamych platieb však podľa neho ovplyvní aj to, koľko prostriedkov sa presunie z Programu rozvoja vidieka (PRV) SR na tieto účely. Teoreticky môže ísť až o 25 % zdrojov určených pre PRV, no môže to byť aj menej či dokonca vôbec nič.

"Konečné rozhodnutie musí Slovensko oznámiť Európskej komisii (EK) v decembri 2013, takže dovtedy môže zvažovať, aká alternatíva bude pre jeho poľnohospodárov najvýhodnejšia," poznamenal.

Iné časové plnenie a čerpanie môže podľa S. Nemca poznamenať aj prostriedky na rozvoj vidieka. V budúcom roku sa budú čerpať nedočerpané financie z končiaceho sa programového obdobia EÚ na roky 2007 až 2013, ale aspoň časť z nich sa zrejme - vzhľadom na postupnú realizáciu dlhodobejších projektov - presunie aj do roku 2015, čo pravidlá pre ich využívanie umožňujú.

V súčasnosti je preto podľa jeho slov ťažké presnejšie kvantifikovať, koľko týchto financií sa využije už v nasledujúcom roku a aká časť sa bude čerpať až o rok neskôr. Rovnako otázne je čerpanie prostriedkov na PRV z nového programového obdobia na roky 2014 až 2020, ktoré podmieňuje schválenie tohto programového dokumentu zo strany EK.

"K tomu zrejme príde až približne v polovici budúceho roka, čo reálne skráti časový úsek na čerpanie týchto prostriedkov v roku 2014. V prípade projektových podpôr to môže dokonca spôsobiť, že ich čerpanie bude reálne možné až v roku 2015," dodal S. Nemec.

Z návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce roky, ktorý vo štvrtok (10. 10.) schválila vláda, vyplýva, že hotovostný schodok štátneho rozpočtu by mal v roku 2014 dosiahnuť 3,386 miliardy eur pri príjmoch 13,837 miliardy eur a výdavkoch 17,223 miliardy eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down