07.03.2016 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK oceňuje, že v agende viacerých víťazných strán sú aj agrotémy

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pozitívne vníma a váži si fakt, že v agende viacerých víťazných politických strán, ktoré sa po sobotňajších voľbách dostali do Národnej rady SR, sa nachádza aj agropotravinárska tematika.

BRATISLAVA.  Uviedla to pre TASR v reakcii na výsledky víkendových parlamentných volieb hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. "Aj to svedčí o tom, že politici si začínajú uvedomovať potrebu ozdravenia aj tohto sektora, ktoré sa nachádza v nelichotivom stave," povedala.
      SPPK podľa nej očakáva od novej vlády konštruktívne riešenie najhlavnejších problémov v odvetví. "Na niektoré z nich poukázali zástupcovia politických strán aj pred voľbami. Tém na riešenie problémov je veľa. Medzi najnaliehavejšie aj vo vzťahu k budúcej vláde, parlamentu a rezortnému ministrovi zaraďujeme zvýšenie kofinancovania v rámci Programu rozvoja vidieka," zdôraznila.
"Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka, ak by sme mali oporu v budúcej vláde, ktorá by navýšila kofinancovanie Programu rozvoja vidieka o 10 % na výsledných 35 %, získali by sme 45 miliónov eur ročne a z toho by sa už potom dali riešiť aj vyššie platby v znevýhodnených horských a podhorských oblastiach," konštatovala.
V novom volebnom období podľa Holéciovej očakáva SPPK od vlády, že postupne zjednoduší Spoločnú poľnohospodársku politiku, zvýši transparentnosť pri poskytovaní prostriedkov a odbúra byrokraciu. "Z nášho pohľadu je dôležité aj riešenie dvojitých deklarácií a spomínané financovanie znevýhodnených oblastí, či návrhy ako znížiť škody spôsobené poľovnou zverou. Pozornosť sa musí dostať aj upadajúcej živočíšnej výrobe a mliečnej kríze, ktorá sa v týchto dňoch opäť prehĺbila," doplnila.
Medzi najdôležitejšie priority za potravinársku sekciu komory zaraďuje podpredseda SPPK Dušan Janíček modifikáciu Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020. V časti Koncepcia potravinárskeho priemyslu SR hovorí SPPK o tom, že potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín. Nemenej dôležité bude aj to, aby nové vedenie rezortu vytvorilo tzv. štátny odbytový kanál. Ministerstvá a orgány štátnej správy, napríklad školské jedálne, ale aj nemocnice, by mali prednostne nakupovať domáce produkty.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down