08.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK podporuje urýchlené riešenie obmedzení ambulantného predaja

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje urýchlené riešenie momentálne platných striktných obmedzení ambulantného predaja, ktoré doslova existenčne ohrozujú malých a stredných podnikateľov v agrárnom a potravinárskom sektore.

BRATISLAVA. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca komory Stanislav Nemec v súvislosti s novelou zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú parlament prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní.
      "Predpokladáme, že zámerom zákonodarcov bolo pôvodne skvalitniť predaj na trhových miestach a zvýšiť ochranu spotrebiteľa, ako aj spoluprácu a koordináciu zainteresovaných orgánov pri kontrole ich bezpečnosti a hygieny. Namiesto týchto efektov však vďaka parlamentnej iniciatíve z toho napokon vzišiel v podstate zákaz väčšiny ambulantných predajov, čo je naozaj absurdné. Aj preto dúfame, že náprava sa zjedná čo najskôr," povedal predseda SPPK Milan Semančík.
      Takéto opatrenie bolo podľa Nemca bezprecedentné a kontraproduktívne, okrem iného aj preto, že mnohí producenti investovali do technického zabezpečenia ambulantného predaja nemalé prostriedky, aby takto priamo speňažili aspoň časť svojej produkcie a spotrebiteľom priniesli čerstvé a kvalitné domáce potraviny. Paradoxné podľa SPPK bolo, že pôvodný vládny návrh zákona žiadne takéto likvidačné ustanovenia neobsahoval. "Tie sa do neho dostali až na parlamentnej pôde z iniciatívy Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti."
      Obmedzenie ambulantného predaja, ktorý je bežný vo všetkých vyspelých krajinách, znamená podľa hovorcu SPPK existenčné ohrozenie nielen pre samotných výrobcov mliečnych, mäsových a ďalších potravín, ale aj pre pracovníkov, ktorých zamestnávajú v ambulantných predajniach. Tie sú rozšírené po celom Slovensku, vrátane tzv. mliečnych expresov, preto by nebolo správne, keby namiesto ďalšieho rozvoja mali zaznamenať absolútny útlm.
      "V prípade priaznivých podmienok majú podľa SPPK ambulantné predaje potenciál rastu a perspektívne by mohli atakovať aj hranicu 10-% podielu na celkovom predaji poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov," dodal Nemec.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down