06.12.2023 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK víta rozhodnutie EK o modifikácii strategického plánu

        Bratislava 6. decembra (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta rozhodnutie Európskej komisie (EK), ktorá Slovensku schválila dlho očakávanú modifikáciu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ na roky 2023 až 2027. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.


        Je to podľa nej dobrá správa pre slovenských poľnohospodárov, pretože v budúcom roku budú môcť o niečo jednoduchšie podnikať na pôde za podmienok odobrených Bruselom, ktoré však viac zodpovedajú slovenskej realite. Zelené ciele stanovené EK tak budú o niečo viac prispôsobené samotným podmienkam hospodárenia na Slovensku, ktorú nebudú až príliš znevýhodňovať slovenských poľnohospodárov oproti európskej konkurencii.
        Pripomenula, že slovenskí poľnohospodári neboli so strategickým plánom úplne spokojní už v čase, keď bol predložený na schválenie do Bruselu. Aj preto SPPK požadovala jeho modifikáciu v prvom najskoršom termíne.
        "Oceňujeme to, že Európska komisia dala v niektorých oblastiach za pravdu slovenským poľnohospodárom a rezortnému ministerstvu. Rovnako vítame aj fakt, že sa ministrovi pôdohospodárstva podarilo vzájomnými rokovaniami s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo schvaľovací proces o mesiac urýchliť," reagoval predseda SPPK Emil Macho.
        Holéciová poznamenala, že komore sa podarilo zmeniť úpravu niektorých oblastí, ktoré poľnohospodárom v praxi spôsobovali reálne starosti. Ide napríklad o definíciu aktívneho poľnohospodára, výmeru biopásov v chránených územiach a ďalšie.
        "Počas prípravy na druhú modifikáciu strategického plánu, ktorá bude platiť od roku 2025, budeme diskutovať napríklad o zvýšení finančných zdrojov v 2. pilieri, z ktorých by potravinársky spracovateľský priemysel investoval do modernizácie svojich prevádzok. Rovnako budeme pokračovať v snahe o zlepšenie podmienok hospodárenia na pôde pre slovenských poľnohospodárov," dodala Holéciová.
        Agrorezort 1. decembra informoval, že EK schválila prvú modifikáciu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie 2023 až 2027.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down