21.08.2019 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK víta rozhodnutie vlády SR schváliť materiál o pozemkových úpravách

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta rozhodnutie vlády SR a schválenie materiálu, ktorým sa na Slovensku spúšťajú komplexné pozemkové úpravy. Rozdrobenosť slovenskej pôdy je obrovský problém, na ktorý komora dlhodobo upozorňuje a ktorý nemá v európskom priestore obdoby. Uviedla to v reakcii na vládou schválený materiál hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

BRATISLAVA. Roky neriešená situácia s rozdrobenosťou pôdy mala a stále aj má podľa SPPK výrazne negatívny vplyv na hospodárenie na pôde, investičné zámery, chod miest a obcí, činnosť poľnohospodárov a vzhľad krajiny a celkovo stav životného prostredia.
      "Na vládou odobrené komplexné úpravy sme čakali 30 rokov. Oceňujeme pozitívny postoj vlády SR k tejto téme. Komplexné pozemkové úpravy nielenže vyriešia vlastnícke vzťahy na pôde, ale aj vzhľad krajiny. Pri pozemkových úpravách si za jednej stôl budú musieť v najbližších rokoch sadnúť všetci zainteresovaní – poľnohospodári hospodáriaci na rôznych výmerách pôdy, starostovia, primátori, vlastníci pozemkov. Budú sa musieť dohodnúť na tom, ako budú vyzerať jednotlivé katastre a ich vzhľad," uviedol v reakcii na spustenie komplexných pozemkových úprav predseda SPPK Emil Macho.
      Proces sceľovania pozemkov, teda komplexných úprav, bude náročná téma na dohody, kompromisné riešenia a nutnosť zabezpečiť dostatočný objem finančných prostriedkov počas najbližších 30 rokov. Hlavne na začiatku procesu sa budeme stretávať s nedostatočnou personálnou kapacitou geodetických spoločností, pozemkových úradov či úrovňou jednotlivých projektov. Aj preto prijatý časový rámec zmien v dĺžke 30 rokov je reálny.
      SPPK už dnes apeluje na všetky budúce vlády, aby tému pozemkových úprav nepodcenili a vyčlenili dostatočný objem finančných prostriedkov v objeme 30 miliónov eur na každý rok.
      Dodala, že v neposlednom rade spustenie komplexných pozemkových úprav a ich dotiahnutie do úspešného konca prispeje k upokojeniu toľko medializovaných vzťahov medzi poľnohospodármi.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down