06.06.2013 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK zatiaľ nemá od poľnohospodárov hlásené väčšie škody

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zatiaľ nemá od poľnohospodárov hlásené väčšie škody spôsobené povodňovou situáciou v niektorých oblastiach Slovenska. TASR o tom informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

"Regióny v okolí Dunaja však očakávajú, že v dôsledku kulminujúcej hladiny nášho veľtoku dôjde k problémom so spodnou vodou, ktorá začne prerážať na tamojšie polia a spôsobí podmáčanie porastov," povedal. Zároveň pripomenul, že podobná situácia bola aj v roku 2011, keď len na západnom Slovensku bolo takto postihnutých vyše 40.000 hektárov poľnohospodárskych pozemkov.
      "V súčasnosti je ťažké robiť prognózy možných škôd, pretože ich rozsah nebude závisieť len od výšky vodnej hladiny Dunaja a jeho prítokov v čase kulminácie, ale aj od toho, ako rýchlo sa začne situácia normalizovať a kedy opadne voda z polí," podotkol.
      Poľnohospodári však už teraz majú podľa Nemca obavy, či vôbec môžu v prípade väčších postihov počítať s nejakým odškodnením a podľa akých pravidiel sa bude poskytovať.
      "V minulosti sa totiž pri odškodnení rozlišovalo medzi priamymi záplavami v dôsledku priamo zaplavených plôch po vyliatí vody z korýt alebo vodných nádrží a podmáčaním pozemkov spodnými vodami, ktoré vystúpili pod tlakom zvýšenej vodnej hladiny v riekach a potokoch. Za paradox považovali, že hoci vlastne išlo o rovnakú vyššiu moc, pri odškodňovaní sa brali do úvahy len priame záplavy. Roľníci by určite neboli radi, keby sa niečo podobné zopakovalo aj teraz," dodal tlačový hovorca SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down