21.10.2015 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správa o stave mliečneho sektora

Plastický a vcelku reálny obraz o tom, čím v súčasnosti žije a v akom stave sa nachádza sektor výroby mlieka v SR poskytol Deň prvovýrobcov mlieka. Jeho v poradí už 11. ročník sa v minulom týždni uskutočnil v Sielnici, v okrese Zvolen.

SLIAČ/SIELNICA. Na podujatí sa zúčastnil aj Ján Vajs, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva MP RV SR, ktorý sa vo svojom vystúpení venoval i otázkam, súvisiacim s vyplácaním podpory v objeme 4,92 milióna eur, ktorá je určená pre producentov surového kravského mlieka a bravčového mäsa.

Uviedol, že proces je naprojektovaný tak, aby do 26. októbra tohto roku mohla byť podpísaná príslušná vyhláška; päť pracovných dní budú mať žiadatelia na to, aby reagovali na vyhlásenú výzvu a ďalších päť pracovných dní bude lehota na overenie správnosti údajov zo strany Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Potom do hry vstúpi Pôdohospodárska platobná agentúra a bude vydávať príslušné rozhodnutia.

„V optimálnom prípade by prvé peniaze na dojnice mohli byť vyplatené do konca novembra 2015,“ uviedol J. Vajs.

V ďalšej časti vystúpenia potom adresoval niekoľko viet aj do takpovediac „vlastných radov“.

Zmysel jeho slov sa dá zhrnúť do konštatovania, že nestačí hovoriť len o dotáciách na podporu chovu dojníc, ale treba si uvedomovať aj vlastné nedostatky. A na tie podľa J. Vajsa poukazujú výsledky, vyplývajúce z kontroly úžitkovosti, do ktorej je zapojených 83 percent zo všetkých chovov dojníc v SR.

„Ešte stále máme na Slovensku aj takých chovateľov, ktorí stagnujú, ešte stále podporujeme aj podpriemerné chovy, a dva kraje - Prešovský a Košický - dosahujú úžitkovosť pod priemerom celého Slovenska,“ konštatoval J. Vajs.

Podľa jeho slov až 14 percent zo všetkých chovov sa v chovateľskej praxi nedokáže „prehupnúť“ cez dve laktácie.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down