04.02.2014 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správa trhoviska by mala byť pod dohľadom jeho zriaďovateľa

Správu trhoviska, tržnice a príležitostného trhu by mal vykonávať ich zriaďovateľ. Navrhlo to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v novele zákona o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes poslali návrh zákona do druhého čítania.

BRATISLAVA. "Týmto spôsobom sa má odstrániť nejasnosť pôvodného ustanovenia v zákone, ktoré sa nezaoberalo výkonom správy trhových miest pre prípady, kedy boli vo vlastníctve inej osoby ako obce," zdôvodnilo MH SR v návrhu novely zákona.

Zavedením povinnosti správy trhového miesta v prospech vlastníka nebytového priestoru alebo priestranstva sa má podľa rezortu hospodárstva zabezpečiť plnenie povinností, vyplývajúcich zo správy trhového miesta výhradne vlastníkom týchto nehnuteľností.
"Dôvodom tejto zmeny je uloženie zodpovednosti z tejto správy vlastníkovi danej nehnuteľnosti, pretože je osobou, ktorá plne zodpovedá za dispozíciu a nakladanie so svojím majetkom, vrátane jeho užívania inými osobami," zdôraznilo MH SR.
Navrhovanou novelou zákona sa má napríklad zabezpečiť zákaz predaja húb, avšak výhradne len v ich inej podobe ako čerstvej a zdraviu neškodnej.

"Účelom obmedzenia predaja len na čerstvú podobu húb je zachovanie možnosti na ich okamžitú kontrolu zo strany príslušných kontrolných orgánov. V prípade predaja húb napríklad v ich sušenej podobe, by ich spoľahlivá kontrola bola obmedzená nevyhnutnosťou vykonať ich chemický rozbor. Nakoľko je tento postup technicky a časovo náročnejší, považujeme túto alternatívu kontroly za nevhodnú na dosiahnutie cieľa kontrolovať predávaný tovar v čase a mieste jeho predaja," zdôvodnilo ministerstvo.
"V prípade ustanovenia zákazu predaja 'hračiek so strelami, ktorých kinetickú energiu určuje hračka', považujeme za rozhodujúce množiace sa prípady ohrozovania zdravia osôb spôsobeného používaním tohto druhu tovaru. Dôvodom je, že kinetická energia striel často dosahuje hodnoty spôsobilé poškodiť zdravie ľudí," dodal rezort hospodárstva v dôvodovej správe k novele zákona. Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. júla 2014.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down